TULUHAN TEKELİOĞLU

Gazeteci, Belgesel Yönetmeni, Yazar

Nerede Yaşıyor?
İstanbul

Konuşma Konu Başlıkları

Yapabilirsin!
Kadın Varsa İmkansız Yoktur!
Güç Sensin!
Hayal Kurmak Kendine İnanmanın Başlangıcıdır!
Fark Yaratan Kazanır
Kazanmanın İlk Aşaması, Mağlubiyettir!

YAŞAM ÖYKÜSÜ

Adının anlamı güneşin doğuşu olan Tuluhan Tekelioğlu, Fransa’nın şatolar kenti Tours’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra, gazeteciliğe Paris’te, Sipa Press’te başladı.

8 yıl Hürriyet Gazetesi’nde muhabirlik yaptıktan sonra, TV haberciliğine ve programcılığına adım attı. Cine 5’te Başka Yerde Yok adlı programı ile en iyi Talk Show ödülünü aldı. Mehmet Ali Birand yönetimindeki Kanal D’de sabah haberlerini hazırladı, sundu. Habertürk’te Tatlı-Sert adlı programı hazırladı, sundu. TRT 2’de Boğaziçi’nden adlı Kültür Sanat Programını hazırladı ve sundu.

1994 yılından bu yana yazılı ve görsel medyada başarılı haberlerin ismi olarak tanınan Tekelioğlu, 2014 yılında sosyal girişimciliğe adım attı. Yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği belgeselleri, dünyada ve Türkiye’de ses getirdi. YENİ HAYAT adını verdiği Türkiye’nin ilk organ nakli belgeselini çekerek, Türkiye’ye 2000 organ bağışçısı kazandırdı. Milyonda 3 olan organ bağışı oranı, Yeni Hayat’ın birçok ildeki gösterimleri ve Tekelioğlu’nun yaptığı farkındalık konuşmalarından sonra milyonda 5’e yükseldi.

Tekelioğlu, toplumun itici gücünün kadınlar olduğuna inandığı için, “Kadın Varsa İmkansız yoktur” diyerek, 2017 yılında kadınlardan Türkiye’ye bir umut ve cesaret belgeseli hediye etti. Mahatma Gandhi’nin “Görmek istediğin değişimin kendisi ol”cümlesiyle başlayan YAPABİLİRSİN, Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ödülüne layık görüldü. Fimin Amerika’daki gösterimlerinden elde edilen gelirle, Çağdaş yaşamı Destekleme Derneği’nin 102 öğrencisine burs sağlandı. Cesaretin bulaşıcı olduğunu vurgulayan Tekelioğlu, YAPABİLİRSİN belgeselini kitaplaştırarak Anadoluda binlerce kadına ulaştı. Türkiye’nin iş dünyasındaki önemli kurumlarına yönelik yaptığı motivasyon ve cesaret konuşmaları ile değişimin içten tetiklendiğini, dışardan beklemek yerine, insanın kendi içindeki güce sarıldığında neleri yapabileceğini anlatan Tuluhan Tekelioğlu, farklı kurumlarla birlikte sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdi.

19 Mayıs’ın 100. yılına, Eti ile birlikte, hayal kurmayı unutan Türk gençliğine GÜÇ SENSİN adlı belgeselini hediye etti. “Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez” cümlesiyle başlayan GÜÇ SENSİN belgeseli, umutsuz gençliğe, ancak hayal kuran ve kendi gücüne sarılarak ilerleyenlerin hayatta iz bıraktığını anlatıyor.

AXA Sigorta desteği ile en son eseri ‘EFSANELER’ belgeseli Türkiye’nin her biri kendi alanında yaşayan efsanelerini ve onların derin hayat tecrübelerinden süzülen bilgeliği konu alıyor.

Tuluhan Tekelioğlu, “önce insan, sonra gazeteci” olarak ne biri önde, ne diğeri arkada, toplumun ancak kadın-erkek yan yana, ileriye doğru adım atacağına inanarak, belgeselleri ve konuşmalarıyla farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Kitapları: 40’ında 40 Kadın, 50’sinde Erkek, Yeni Hayat, Persona Non Grata, Üvey Evlat, Yapabilirsin, Güç Sensin, Efsaneler.