TOLGA ÖZTORUN

Çocuk Kitapları Yazarı / Eğitmen
Hayvan Hakları ve Ekoloji Aktivisti

Nerede Yaşıyor?
İstanbul

Konuşma Konu Başlıkları

İleri Dönüşüm / Geri Dönüşüm
Hayvan Hakları
Ekoloji

YAŞAM ÖYKÜSÜ
2000 yılında Sakarya Üniversitesi İnşaat bölümünü bitirmiştir. Üniversite yıllarında tiyatro kulübünde dekor çalışmaları yapmış, bir yandan yurt dışındaki ünlü sanatçıların Türkiye’deki konser organizasyonda görev almıştır. Çeşitli organizasyon şirketleri, TV kanalları ve turizm şirketlerinde çalıştıktan sonra, bir turizm acentesi kurmuştur.
2004 yılından itibaren Yedikule Hayvan Barınağı’nda Gönüllü Muhabir olarak çalışmakta olan Öztorun, hayatını çok sayıda engelli sokak hayvanı ile paylaşmaktadır. Türkiye’den ve yurt dışından çok sayıda ünlü sanatçı ve Dünya genelinden sanatçı ve felsefeciler ile yaptığı röportajlar ile kamuoyu dikkatini sokak hayvanlarının üzerine çekmeye çalışmaktadır. Yedikule Hayvan Barınağı’nın sitesinde, Rengarenk Kırmızı dergisinde, Hayvan Sever gazetesinde PetCity Magazine ve internet üzerinden yayın yapan Draje dergisinde köşe yazarlığı yapmaktadır.
Gönüllü olarak sokak hayvanlarının refahı için İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Yerel Hayvan Koruma Görevlisi olarak çalışmaktadır.
2009 yılında sokak hayvanlarının sorunları için kısa film çalışmalarına başlayan Öztorun, Ezber adlı ilk kısa filminde tümü gönüllü olarak çalışmayı kabul eden 32 tanınmış sanatçıyı projesine dahil etmiştir. Sokak hayvanlarının sorunlarını konu alan Türkiye’nin ilk filmi olan Ezber’e yazılı ve görsel medya geniş yer ayırmış, film çok sayıda ödül almıştır. Ardından 2010 yılında “Sıradan” Bir Gün isimli belgesel ile yine hayvanlar için hiç yapılmamış bir belgesel hazırladı. Usta seslendirmeciler ve sanatçılar yine gönüllü olarak belgesele dahil oldular. Aldığı ödüller ile ses getirdi. 2013 senesi için yeni kısa film projesine start verdi.
Tüm geliri Yedikule Hayvan Barınağı’na bağışlanan ve fotoğrafçı Ateş Kantürk’ün ilk kişisel sergisi olan “Lips Project”’te 30 ünlü isim ile modellik yapmıştır.
2010 yılında CNN Türk TV ve Sabancı Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen bir projede çevre duyarlılığı alanında “Fark Yaratan Kişi” seçilmiştir.
Yaklaşık 5 sene Alem FM radyosunda her Cumartesi 13:00-15:00 arasında gerçekleştirdiği Tolga Öztorun ile Dost Muhabbeti adlı bir program hazırlayıp sunmuş, ardından bir sene de Radyo D’de de aynı isim ile programını hazırlamış ve sunmuştur.
2011 yılında engelli hayvanların varlığına dikkat çekmek amacıyla oyuncu Tuna Arman ve fotoğrafçı Ateş Kantürk ile birlikte “Farkında mısın?” projesini gerçekleştirdi. Projede engelli bir hayvanla fotoğraflanan her ünlü, makyaj veya fotoğraf müdahalesiyle engelli gösterildi. Proje sürecinde tüm Türkiye’de okul, AVM ve televizyon kanalları gezilerek 34 ton mama toplanmış ve barınaklara bağışlanmıştır.
2012 senesinde yayımlanan Buket Uzuner’in “Su” romanında Tolga Öztorun adıyla hayvan korumacı bir karaktere can vermiştir. Aynı yıl kamuoyunda “Kanlı Ölüm Yasası” olarak bilinen 5199 sayılı hayvan hakları yasasını protesto etmek için kendini bir grup aktivist ile birlikte Boğaziçi Köprüsü’ne zincirlemiştir.
Amatör olarak sinema ve edebiyat ile ilgilenmekte, çocuk hikâye kitabı çalışmaları bulunmaktadır. Kaan Güvercin tarafından çizilen “Küçük Ahmet Hayvan Barınağında” ve Serkan Altuniğne tarafından çizilen “Latte Eve Gidiyor” adında iki çocuk hikâye kitabı vardır.
Papuduk çocuk kitaplarının yazarıdır. 10 kitaplık bu seri tüm Türkiye’de çocuklar ile buluşuyor
2019 yılında kurulan Deneye Hayır Derneği’nin kurucularındandır.