TAMER LEVENT

EXCLUSİVE

Oyuncu, Yönetmen, Yazar

“SANATAEVET”

Nerede Yaşıyor?
İstanbul

Konuşma Konu Başlıkları

“SANATAEVET”

Yaşama Sanatı
Liderlik Sanatı
Eğitim Sanatı
Estetik Yaşam ve İnsan
Yaşam Kültürü olarak Kaizen

İçerik

Da Vinci, tipik bir SANATÇI örneğidir. Kendini ürün yaratmaya yönelik sürekli geliştiren, özenle çalışan bir gelişmiş insan örneği.
Çağımızda sadece resim yapmak, yeni Leonardo Da Vinci’ler oluşması için yeterli değildir.
Çağımızda resim yapmak, yapılacak resmin hayalini kurduğumuz yaşamın resmi olması da özen, titizlik, kararlılık, çalışkanlık, dayanışma, insan sevgisi gerektiriyor. Yapılan başarılı çalışmaları gönendirmek, tanıtmak, örnek olmasını sağlamak gibi alışkanlıklar ve kültür edinmemiz gerekiyor.
Evet, böyle bir kültürü nasıl yaratabiliriz?
Yaşamdan olumlu örnekler bulabilir miyiz?
Olumsuz örnekleri inceleyerek, sebep olacağı zararları yansıtabilir miyiz?
Buradan yola çıkarak olması gereken ne ise onu aramaya yönelebiliriz.
Neyimiz eksik, neyimiz fazla…
Dürüst, doğru, iyi insan olmak, tutarlı olmak, tüm insanlara değer vermek, kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi başkalarına yapmamak gibi bir disiplin ve akıl geliştiremez miyiz?
Doğru düşünüp, doğru davranış üretemez miyiz?
Dünya zorlu bir dönemden geçerken, bu Dünya’ya yeni bir insanlık yolunu biz gösteremez miyiz?
Model yaratamaz mıyız?
Sanatların en yücesinin yaşama sanatı olduğunu kanıtlayamaz mıyız?
SANATAEVET bakış açısıyla, yeni ve özenli bir düşünce sistemi oluştur.

YAŞAM ÖYKÜSÜ

Tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu, yönetmen, sanat yönetmeni, oyun yazarıdır. 13 Ekim 1950, Karşıyaka / İzmir doğumludur. Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümü’nden 1977 yılında mezun oldu. Devlet Tiyatroları’nda önce oyuncu daha sonra yönetmen olarak çalışmalar yaptı. Devlet Tiyatroları genel müdürlüğü ve genel müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Devlet Tiyatroları’nda önce oyuncu daha sonra yönetmen olarak çalışmalar yaptı. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Yönettiği oyunlar; Rusya, Kanada, Güney Kore, İran ve Kuzey Kıbrıs’ta festivallere davet edildi.

Tamer Levent, hâlen Devlet Tiyatrolarında rejisör kadrosundadır. Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı TOBAV ile Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği TOMEB kurucusu ve ilk Genel Başkanıdır.

Yönettiği oyunlar, Rusya, Kanada, Güney Kore, İran ve Kuzey Kıbrıs’ta festivallere davet edildi. Halen Devlet Tiyatrolarında rejisör kadrosundadır ve Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı TOBAV ile Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği TOMEB Genel Başkanıdır.

İzmir Karşıyaka’da ağır ceza hâkimi Zeki Bey’le tasarımcı Meral Hanım’ın oğlu olarak dünyaya geldi. Liseyi İzmir Türk Koleji’nde okudu. TRT 2’nin sevilen programı Akşama Doğru’nun yapımcı ve sunucusu, televizyon yapımcısı Seynan Levent’le 1982 yılında evlendi. 1984 yılında oğlu Efe ve 1985 yılında kızı Hazel dünyaya geldi. 25 Mart 1994 yılında Devlet Tiyatrolarında ilk ve son kez yapılan bir uygulama ile seçimle Devlet Tiyatroları Genel Müdürü oldu. 10 Ağustos 1994 yılına kadar yürüttüğü bu görev esnasında ülkemizde çok ses getiren “Sanata Evet” projesini hayata geçirdi. Tiyatro kültürünün tanımlanması ve yaygınlaşması doğrultusunda teorik ve uygulamalı çalışmalar yaptı. 2003 yılında Çorlu Belediyesi tarafından adına sahne (Çorlu Belediyesi Tamer Levent Sahnesi) açılan Tamer Levent, Türkiye’de eğitimde drama ve yaratıcı drama çalışmalarını başlattı. Sahneye koyduğu, Ülkü Ayvaz’ın Yeniden Yaratma adlı oyunuyla Devlet Tiyatroları’nın ilk Rusya turnesini gerçekleştirdi.

Çok sayıda sinema filmi ve TV dizisinde oynayan ünlü oyuncu, seyircinin gözlerini doldururken kendini kariyerinin zirvesine yükseldi. Ertuğrul 1890, Misafir, Aşk Yeniden, Yunus Emre, Bana Artık Hicran De, Su ve Ateş ve Yaralı Yürek gibi birçok dizi ve filmlerde rol almıştır.

Tamer Levent, son yıllarda Star TV ekranlarında yayınlanan Cesur ve Güzel dizisinde Tahsin Korludağ karakterini, Kanal D ekranlarına gelen İstanbullu Gelin dizisinde Garip karakterini canlandırdı. 2020 yılında rol aldığı Maria ile Mustafa dizisinde Kudret karakterini canlandırdı. 2021-2022 sezonunda Camdaki Kız dizisinde Rafet Köroğlu karakterini canlandıran sanatçı, birçok sinema filmi ve projelerde yer almaya devam ediyor.

Kitapları: “Niçin Tiyatro”dan “Sanataevet”e, Tamer Levent-Sanata Evet Defteri, İnsanlığı Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?