ÖZKAN İRMAN

 

EXCLUSIVE
İş İnsanı, Girişimci, Yazar

Nerede Yaşıyor?

Bursa

Konuşma Konu Başlıkları

Bilmekle Başlar Her Şey!

Ortak Hadi Gel Batalım!

İçerik                       

Hayatı ilk Bursa Pirinç Hanı’nda esnaf babasının yanında henüz yedi yaşındayken öğrendi. Bugün yüzlerce kişiye istihdam sağlayan girişimcilik kazanımlarını daha o yıllarda edinirken, bilginin ve servetin doğru aktarılmadığında nasıl yok olduğu gerçeğiyle de aile hikâyesini yazarken yüzleşti. Mezeci Çırağı kitabı ve filmi ile başlayan farkındalığını, yedi yılda kaleme aldığı otuz kitabı ile aktarmaya devam eden İrman, “Kendimi bir anlamda yazmaya ve umudu yeşertmeye adadım” diyor. Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar binlerce kitap ulaştırarak, söyleşiler gerçekleştirerek özellikle gençlere “Ben başardıysam siz de başarabilirsiniz,” mesajını verme gayesinde olan Özkan İrman, her biri farklı ufuk açan tecrübe ve deneyimleriyle İlham Veren Konuşmalar’da.

Bilmekle Başlar Her Şey!

“Hiç tanımadığım iki insan; babaannem Şahinde Hanım ve büyükbabam Kadri Efendi. Bursa’da 1930’lu yıllarda, büyükbabamın çok varlıklıyken birdenbire ölmesi gerçekten çok acı geliyor bana. Varlıktan kastım sadece maddi değil, bilgi de bir varlıktır. Ticari kadim kültür diyorum ben, gelecek kuşaklara aktarılamıyorsa, nesiller arasındaki bağ kurulamıyorsa kaybolup gidiyor. Babam çok küçük yaşta babasını kaybettiğinde tüm servet heder olmuş. Çünkü o zamana kadar hayatın içinde olamayan bir kadının yani babaannemin, satmaktan başka elinden bir şey gelmemiş. En son vergi kanunu çıktığında da kapı kapı gezerek vergiyi ödeyene tapu dağıtmış. Ne kadar büyük bir hüsran! Bir gün karikatürümde istemsizce çizdiğim sehpaya odaklanıp, dedemden kaldığını öğrendiğimde içim çok acıdı, onu sevdim, okşadım. Şimdi söyleşilerimde sahnenin ortasına koyuyorum; benim için çok büyük bir değer olduğunu, bilginin aktarılmadığında bütün servetin sadece bir sehpada sıkışmış olabileceği gerçeğini silkeleye silkeleye anlatmaya çalışıyorum. Onu kaybedeceğim diye ödüm kopuyor, yer yer seviyorum.”

(*Röportajdan : https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/sibel-bagci-uzun/yazarak-genclere-umudu-asiliyorum-41942079)

YAŞAM ÖYKÜSÜ

1964 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaokulu “kendi muhitim” dediği Hamzabey ve Muradiye okullarında, liseyi Tophane Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü’nde okudu. Vasıfsız işlerde geçen kısa bir çalışma süresinin ardından kazandığı

Dokuz Eylül Üniversitesinden, 1986 yılında İşletme Bölümü mezunu olarak hayata atıldı.

1989 yılında okul arkadaşı Selvinaz Hanım ile evlendi. Irmak İrman Gazioğlu, İsmail Arda İrman, Ali Tuna İrman isimlerinde 3 çocuk babasıdır.

Kendi markasını yaratma hayaliyle 1994 yılında 170 metrekare bir dükkânda faaliyete başlayan Minteks’i kurdu ve kısa sürede faaliyet alanlarında ilklerin ve yeniliklerin markası olmayı başardı. Bugün Minteks Şirketler Grubu olarak, 30 bin metrekare açık, 8 bin 500 metrekare kapalı alanda;  havlu ve bornoz başta olmak üzere, ev tekstili & dekorasyon, gıda, cafe & restaurant, temizlik & hijyen, akaryakıt sektöründe faaliyet göstermektedir. Hizmet verdiği mevcut sektörlerin yanı sıra giyim, davet & organizasyon, eğitim ve yayıncılık alanındaki yeni yatırımlarıyla da büyümesini sürdürmektedir.

 

Özkan İrman, girişimci bir iş insanı olarak Bursa ile birlikte büyürken gözünün gördüğü, yüreğinin hissettiğini de kayıt etmeye başladı. Deneyimlerinden ve yaşanmışlıklardan yola çıkarak yazdığı anı, şiir, hikâye, roman, deneme türündeki yayınlanan ve yayına hazırlanmakta olan 30 kitabıyla da edebiyat dünyasında ayrı bir kariyer edindi.

‘Mezeci Çırağı’ kitabının hikâyesini yapımcı kimliğiyle beyaz perdeye aktararak özellikle sanata yaptığı yatırımlarla da dikkat çeken Özkan İrman; 2018 yılında yeni yazarlara destek vermek amacıyla Majör Yayınları’nı kurdu. Sanatın gücünü her alanda hissetmek ve de toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla bir adım daha atarak MintekSanat Topluluğunu oluşturdu. MintekSanat bünyesinde yer alan ‘Majör Tiyatro’ ile bir sosyal sorumluluk projesi olarak geliştirilen oyunun sahneye konulmasına destek veriyor.

“Her şey bilmekle başlar!” yaşam felsefesi doğrultusunda yazmaya, çeşitli platformlarda konuşmacı olarak deneyimlerini paylaşmaya devam ediyor.

Sosyal medya hesapları