ÖZCAN YAZICI

 

EXCLUSIVE
Sosyalink Podcast Agency Kurucusu

Nerede Yaşıyor?

Bursa

Konuşma Konu Başlıkları

2040’ta Bir Günün Özeti

Podcast ile Kişisel ve Kurumsal Markalaşma

Podcast Stratejisi Geliştirme

Dijital Kimlik ve Kariyer Planlama

Dijital Kültürel Dönüşüm

Dijital İletişim Stratejisi Geliştirme

 

Albert Einstein, “Hiçbir sorun o sorunu yaratan bilinç düzeyiyle çözülemez” diyor. Bireysel ve kurumsal yaşam döngümüzü anlamak, değişimin dinamiklerini kavramak, “yeniye” uyum sağlamak, “farkındalık”, “eylem” ve “değişim” gerektiriyor. Tüm bu sürecin ana motorunu ise “iletişimi” anlamak, yeniden tasarlamak oluşturuyor. Eğer iletişim süreçlerinde “sorunlar” ve “fırsatlar” varsa, yeni bir “bilinç düzeyine” ulaşmak kaçınılmaz bir ihtiyaç olarak ortaya çıkıyor. Bu bilincin gelişmesine “can suyu” veriyor, “yeşertiyor” ve “kök salmasını” sağlıyoruz.

Ne İş Yapıyor?                        

İletişimin tüm boyutlarıyla ilgileniyor. Geleneksel ve dijital iletişim araçlarının doğasını ve değişen dinamiklerini sürekli gözlemliyor. Bireysel ve kurumsal olarak bu iletişim araçlarını kullanma şeklimizi, psikolojik ve sosyolojik olarak yarattığı etkileri inceliyor. Bireylerin yaşam dengesini koruyacak, kurumların doğru ve sağlıklı bir iletişim yönetimini sağlayacak fikirler, öneriler geliştiriyor. Yazılı ve görsel iletişimin yanı sıra, son yıllarda “sesli” iletişim ve podcast üzerine odaklanarak çözümler, araçlar, yollar ve yöntemler üretiyor. Sürekli “yeniyi” merak ediyor, araştırıyor, düşünüyor, yazıyor, konuşuyor. Değişimin, değişen “araçlarından” çok, bu araçların yarattığı bireysel ve kurumsal “kültür değişimine” odaklanıyor.

YAŞAM ÖYKÜSÜ

1969 Artvin’de doğan Özcan Yazıcı 1986 yılında Mustafakemalpaşa Lisesi’nden mezun oldu. 1987 yılında 1 yıl Marmara Üniversitesi Basın-Yayın Yüksekokulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’ne devam etti. Aynı yıl bölüm değiştirdi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 1991 yılında mezun oldu.

1993 – 2009 yılları arasında 16 yıl boyunca Bursa Olay Gazetesi’nde ekonomi muhabiri, politika muhabiri, yurt haberleri editörü ve politika editörü olarak görev yaptı. Olay FM ve Olay TV’de çeşitli programlar hazırlayıp sundu.

2003-2007 yılları arasında Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi’nin iki dönem başkanlığını yaptı. 2010 yılında gayrimenkul sektörüne yönelik E-Konut isimli dergiyi yayınladı.

Yine 2010 yılında internet medyasına adım attı ve www.bursaport.com haber sitesini kurdu ve 1 yıl boyunca Genel Yayın Yönetmenliği’ni sürdürdü. 2011 yılında kurulan Bursa İnternet Gazetecileri Derneği’nin kurucu başkanlığını üstlendi ve 3 yıl boyunca bu görevini sürdürdü.

2012 yılından itibaren çalışmalarını dijital iletişim, sosyal medya, dijital strateji geliştirme alanında yoğunlaştırdı. Eylül 2012’de Sosyalink Digital Agency’yi kurdu.

Sosyalink, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na (BTSO) kayıtlı Bursa’nın ilk dijital ajansı oldu.

2017 yılında ASTV’de Sosyalink Programını hazırlayıp sundu. (www.youtube.com/Sosyalink)

Özcan Yazıcı, 2018 yılında teknoloji ve dijital dönüşüm odaklı etkinlik platformu Bursa Talks’u kurarak, iş dünyasının üst düzeylerini etkinliklerde bir araya getirmeye başladı.

Eylül 2020’de podcast sektörüne yönelerek dijital ajansını bir podcast ajansına dönüştürdü ve “Sosyalink Podcast Agency”yi (https://sosyalink.net) kurdu ve o tarihten beri profesyonellere, markalara ve kurumlara podcast çözümleri ve yayınları geliştiriyor.

Türkiye’nin podcast haber ve bilgi kaynağı “Podcast Turkey”i (www.podcastturkey.com) hayata geçiren Özcan Yazıcı, bu alanda Türkiye’nin en güncel ve düzenli yayın yapan içerik kaynağını podcast’e ilgi duyanlarla buluşturdu.

Gazete Duvar’da podcast, dijital iletişim ve teknoloji odaklı yazılar yazan Özcan Yazıcı, Türkiye’de podcast sektörünün ve ekosisteminin gelişmesi için haftalık bir bülten yayınlamaya başladı. Bu bültenlere LinkedIn (https://bit.ly/3zXgIb1) ve Substack (https://podcastturkey.substack.com) üzerinden ulaşılabilir.

Dağhan Uzgur ile birlikte “Bugünün Ötesi” (https://spoti.fi/3226RjG) podcast’ini yayınlayan Özcan Yazıcı, bugüne kadar Sosyalink markasıyla 400’ün üzerinde podcast bölümünün altına imzasını attı.

Özcan Yazıcı aynı zamanda çeşitli şirket, marka ve kişilere podcast stratejisi geliştirme ve planlama, dijital iletişim strateji geliştirme, dijital iletişim yönetimi, içerik pazarlama, B2B pazarlama iletişimi, blog geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor.

Üniversiteler, SİAD’lar, çeşitli sivil toplum örgütleri ile benzeri kurumların konferans ve toplantılarına konuşmacı olarak katılıyor ve “Podcast Geliştirme ve Yayıncılığı”, “Dijital Strateji”, “Dijital İletişim”, “Dijital Dönüşüm” ve “Dijital Pazarlama” üzerine bilgi ve deneyimlerini paylaşıyor. Uzmanlık yazılarını www.ozcanyazici.com bloğu ile https://medium.com/@ozcanyazici sitesinde yayınlıyor.

CDO Turkey Üyesi (www.cdoturkey.com)

Bursa Gazeteciler Cemiyeti, Bursa Sivil Toplum Derneği (SİVİLAY) ve Gönüllü Hareketi Derneği üyesi.

Sosyal medya hesapları