MASİS ARAM GÖZBEK

 

Müzisyen, Sanat Yönetmeni, Koro Şefi, Besteci

Nerede Yaşıyor?

İstanbul

Konuşma Konu Başlıkları

“Her şeye rağmen tutkularınızdan vazgeçmeyin!”

İçerik: Bir Koro Olabilmek, Takım Çalışması, Liderlik

YAŞAM ÖYKÜSÜ

1987 İstanbul doğumlu. 2008’de, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nden ayrılıp, YTÜ Müzik ve Sahne Sanatları Bölümünde Kompozisyon eğitimine başladı. Ertesi yıl, MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Bölümünü kazandı.

Kurucusu olduğu Boğaziçi Caz Korosu, Boğaziçi Gençlik Korosu ve MAGMA Korolarının genel sanat yönetmenliğini ve şefliğini sürdürmekte, bir yandan Mor ve Ötesi, Sertab Erener, Nil Karaibrahimgil, Selami Şahin, Yasemin Mori ve Ali Kocatepe gibi sanatçılarla çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda, yurt içi ve yurt dışında koro müziği ile ilgili atölye, söyleşi ve konser çalışmaları yapmaktadır. Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Opera ve Konser Şarkıcılığı Bölümünde öğretim görevlisi olarak da çalışmış olan Gözbek, 2018’den bu yana Yücel Kültür Vakfı mütevelli heyeti üyesidir.

Çalışmaları ve Ödülleri

2004’te, Radyo Boğaziçi‘nin düzenlediği 6. ‘Battle of the Bands’ yarışmasında grubuyla birinci oldu. 2005’te KASDAV Liselerarası Müzik Yarışması’nda, yapmış olduğu düzenlemeyle 3.’lük ödülünü aldı. 2005-2007 yıllarında TRT İstanbul Radyosu Gençlik Korosu’nda görev aldı. 2007-2011 yıllarında BÜMK Caz Korosu’nun şefliğini üstlendi. ‘Dante’nin Son Günü’ eseri, 3. Genç Besteciler Şenliği’nde seslendirildi. Çok sesli koro için düzenlemeler ve besteler yaptı. Eserleri Boğaziçi Caz Korosu ve farklı topluluklar tarafından dünyanın dört bir yanında seslendirildi. Bestelerinden ‘Alive’ ile 2011’de Avusturya’da düzenlenen Dünya Koro Şampiyonası’nda ‘Dünya Şampiyonluğu’na, ‘Alive II’ ile 2012’de ABD’de düzenlenen 7. Dünya Koro Olimpiyatları’nda altın madalyaya layık görüldü.

2013’te 19. TOYP (Ten Outstanding Young Persons) Türkiye Finali’nde, Kültürel Başarı kategorisinde ‘Türkiye’nin En Başarılı Genci’ ödülü ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlük Özel Ödülü’nü aldı. 2014’te ise Bulgaristan‘ın Varna kentinde düzenlenen ’35th International May Choir Competition’da ‘Genç Şef Özel Ödülü’ne ve ODTÜ 4. Kristal Ağaç Ödülleri’nde ‘Yılın Girişimcisi’ ödülüne layık görüldü.

ABD, Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çin, Fransa, Hollanda, İtalya, İsveç, İsviçre, Letonya, Macaristan, Makedonya, Sırbistan, Slovenya gibi ülkelerde sayısız yarışma, festival ve ustalık sınıfına katıldı. Tõnu Kaljuste, Simon Carrington, Volker Hempfling, Johannes Prinz, Georg Grün, Denes Szabo, Elisenda Carrasco gibi isimlerle şeflik; Par Lindgren, Richard Ayres ve David Lang ile bestecilik çalıştı. Georg Grün yönetimindeki HfM Saar Conductors’ Academy 2016 ve 2017’de final konserini yönetti. Boğaziçi Caz Korosu‘yla, iki ‘Dünya Şampiyonluğu’ dahil uluslararası birçok ödül kazandı, yurt içi ve yurt dışında sayısız performansa imza attı. Hollandalı dünyaca ünlü ‘Dekoor Close Harmony’, Belçikalı ‘La Choraline’, İsviçre Gençlik Korosu gibi topluluklarla atölyeler ve performanslar gerçekleştirdi. Yapımında Mert Fırat, Vedat Yıldırım gibi isimlerin bulunduğu ‘Yakaranlar’ tiyatro projesinin müzik direktörlüğünü ve ‘Annie’ müzikalinin koro şefliğini yürüttü.

2018’den bu yana Avrupa Genç Müzisyenler Festivali (Belçika), Avrupa Gençlik Koroları Festivali (İsviçre), International May Choir Competition (Bulgaristan), Dünya Koro Festivali (Hong Kong) gibi prestijli etkinliklere jüri üyesi ve konuk şef olarak davet edildi. 2019’da Hong Kong’da düzenlenen Dünya Koro Şefliği Yarışması’nda 12 finalistten biri oldu.

Başlattığı ‘Kültürlerin Sesi’ Projesiyle Türkiye’nin 7 farklı ilinde 7 farklı dilde şarkı söyleyecek koroların kurulmasına öncülük etti; Türkiye’nin dört bir yanından koro müziğine gönül vermiş herkesi bir araya getirmek, bir koro oluşturmak isteyen kişi ve kurumlarla deneyimlerini paylaşmak için KOROHANE platformunu hayata geçirdi. Son olarak İtalya‘da düzenlenen Fosco Corti Uluslararası Koro Şefliği Yarışması‘nda Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı ve ayrıca MAGMA & Boğaziçi Caz Korosu Ailesi‘yle 2021 Avrupa Video Ödülü‘nün, Boğaziçi Gençlik Korosu’yla 2022 57.Barcelona Uluslararası Koro Festivali Video Yarışmasında Birincilik Ödülü’nün sahibi oldu.

Sosyal medya hesapları: