İRSEL ÇİVİT


EXCLUSIVE

Müzisyen, Besteci, Youtube Türkiye Müzik Direktörü

Nerede Yaşıyor?
İstanbul

Konuşma Konu Başlıkları
Bir ses her şeyi değiştirip renklendirebilir… Eğer siz buna izin verirseniz.

İçerik

‘’Bir insan isterse size sesiyle sarılabilir’’ der İlhan BERK. Müzik sadece enstrüman ve melodilerden oluşan bir nota dizilimi değildir, bazen bir insan yüzü, bazen sessizliğin ta kendisi, başlı başına doğa, iyi bir insan kalbi, çok sevdiğin bir filme denk gelmek, ya da durup dururken gülümsemek, hiç yoktan elini kalbinin üzerine koyup gözlerini kapayarak kendi iç ritmini parmak uçlarınla dinlemek müziğin ta kendisidir. Aslında pat diye sevdiğimiz ve dinlerken boyut değiştirdiğimizi düşündüğümüz, bazen burun sızlatan bazen neşelendirip bazen uçurumdan düşer gibi derin bir boşluğa düştüğümüz bir farkındalığa denk gelmekten fazlası değildir müzik. Tanıdık eski bir arkadaşı bulmuş ya da nicedir unuttuğun bir duygunu çağrıştırdığı içindir peki sessizliğin dahil tüm duygu hallerinin bir sese dönüşmesini istersek ?! işte o zaman konuşmamız gerekecek…

Her insanın kendinde keşfetmediği yetenekleri vardır…

Bize verilmiş olan hediyeyi ve yeteneği aramakla geçer tüm hayatımız, neden peki ? Mutlu olmak için elbette yani insanlık tarihinin tüm zamanları boyunca didindiği şey, sevdiği bir işi yaparken aynı zamanda mutlu olabilmek… Müzik bu konuda muhteşem bir armağan gibi duruyor hayatımızın yanında, bir ayakkabı boyacısı ile beyin cerrahını, bir marangoz ile bir banka müdürünü yan yana aynı gülümseme ve gözyaşı ile bir şarkının bir müziğin etrafında görme deneyimi yaşattı birçok kez ki en çok insan olduğumuzu hissettiğim anlardır onlar. Peki kendi içinde duyduğun müziği bir şekli ile anlatmak, çalmak söylemek istersen, ya senin hediyen akademik bir unvan ya da son model bir araba değil de iki elin arasında duran bir çello ya da ne bileyim bir akordeonsa? Denemeden bilemezsin, bilemeyiz, belki insanlık tarihi boyunca tüm insanlığın beklediği ve tüm o muhteşem müzisyenlerin bulmaya çalıştıkları melodi senin kalbinde duruyor ve senin onu eğilip öpmeni bekliyorsa…? Şimdilik bilmiyoruz… Öğrenmek için buluşuruz belki, olmadı siz bana aşktan bahsedersiniz, bende size aşkın ötesinden, belki şarkıda söyleriz…Kim bilir?

YAŞAM ÖYKÜSÜ
Aslen Kilis’li olan sanatçı 1972 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Kilis’de tamamladıktan sonra tıp eğitimini yarıda bırakarak özel yetenek bursu ile SNP Art Academi’de Müzik eğitimi aldı. Ardından İtalya Verona Accademia Per’da opera eğitimi ve ardından dünya film müzikleri alanında yurt dışında pek çok seminerler ve eğitimlere katıldı. Doğu (şark) ve batı tarzında sentezlediği eserleri, pek çok uluslararası festivalde yer aldı. Görüntü müzik-müzik mekân-müzik zaman ilişkisi konusundaki araştırmaları ve çalışmaları pek çok gazete ve dergide yayınlandı. Bestelediği eserler “En İyi Film Müziği” dalında defalarca uluslararası film festivallerinde Best Music Composer olarak aday gösterildi. Şarkıları birçok sanatçı tarafından seslendirildi.
Prag Senfoni Orkestrası, Hırvatistan Senfoni Orkestrası ve Türkiye’de pek çok senfoni orkestrasına maestroluk yaptı. Onlarca Kısa ve uzun metraj sinema filmi, reklam, belgesel, tiyatro oyunu, müzikal sahne gösterileri, Youtube fenomenlerinin de bulunduğu pek çok sanatçının albüm ve film çalışmalarında; besteci, aranjör, prodüktör, süpervizör, yorumcu veya söz yazarı olarak görev aldı.
2010 yılında Şems isimli ilk proje albümünü çıkaran İrsel Çivit, Konya Kültür A.Ş. için hazırlanan Kenan Işık’ın yorumladığı Mevlâna adlı sahne ve albümünün de librettolarını yazdı.
Her alan ve tarz da projelere imza atan Çivit’in bugüne kadar aldığı ödüller arasında: ‘’Chemistry and love’’ adlı müzikal projesi ile New York ‘’Best Music And Film Adaptation’’ akademi ödülü, iki kez Altın Defne En iyi Film Müziği, Milan International Film Festivali ‘’Best Music Composer’’, iki kez London film festivali En İyi Film Müziği ve Avrupa’nın en prestijli festivallerinden biri olarak kabul edilen Madrid Uluslararası Film Festivali’nden En İyi Film Müziği Jüri Özel Ödülü ve son olarak bu yıl 150 ülkenin katıldığı ve eserlerinin gösterildiği ”FUSİON INTERNATIONAL FILM FESTIVALS” den ”TEARS OF ANATOLIA” ile ikinci kez ”BEST MUSİC COMPOSER” ödülüne layık görüldü.

Batı ve doğu müziklerini birleştirerek modern dansçılar ile senfonik ve yerel enstrümanları bir araya getirip sahnelediği çalışmaları İtalya, İspanya, Almanya, Polonya, Fransa ve Danimarka gibi Avrupa ülkesinde etnik müzik festivallerinde sahnelendi ve ödüller aldı. Birçok kurumsal markanın müziklerini ve müzik direktörlüğünü yapmaya devam eden İrsel Çivit, şimdilerde “Yunus Emre” müzikalini ve dünya gösterimi için “Ateş Pervane ve Bizim Yunus” adlı müzikalini hazırlamaktadır.