FUAT SAMİ

Melek Yatırımcı – TV Yapımcısı – Yazar – Youtuber

Türkiye’nin İlk Melek Yatırımcı Ağı LabX’in Kurucusu
Yeditepe Üniversitesi İşletme Böl.Öğr.Görevlisi

Dört Ülkede 300’ün üzerinde Bölümü Yayınlanmış ‘Bir Fikrin mi Var’ın TV&Youtube Yapımcısı

 

Nerede Yaşıyor   İstanbul

           

Konuşma Başlıkları  Melek Yatırımcılık ve 3 Çılgın Girişimcilik Öyküsü

 

İçerik                                    

İster kurumsal hayatta olun isterse girişimci, hayatınızın mutlaka bir noktasında dünyanın en fenomen şirketlerinin kurulumuna vesile olmuş Melek Yatırımcılıkla tanışacaksınız.  Facebook, Instagram gibi şirketlerin kuruluşunu sağlamış bu inovatif yatırım türünü dinlerken aynı zamanda Body Shop, Victoria’s Secret ve Simit Sarayı gibi dünya çapında şirketlerin daha önce hiç duymadığınız inişli, çıkışlı çılgın kuruluş hikayelerini dinleyin.

 

YAŞAM ÖYKÜSÜ

1981’de Londra’da doğan Fuat Sami, dünyanın en ünlü liselerinden olan Eton College’den mezun olduktan sonra sırasıyla Imperial College’de lisans ve Imperial Business School‘da MBA programlarını tamamladı. Yıllarca uluslararası danışmanlık sektöründe üst düzey projelerde çalıştıktan sonra Türkiye’nin ilk Melek Yatırım Ağını kurarak girişimcilik dünyasında ses getirdi. Ardından ülkenin en büyük girişimcilik yarışması ‘Bir Fikrin mi Var’ın yapımcılığını tam 15 yıl boyunca sürdürerek 4 ülkede 300 bölümün üzerinde program yaptı. Son 10 yıldır da iş, gençlik ve girişimcilik konularına olan yatkınlığı ile TV programlarının sunuculukları yanında ulusal ve uluslararası alanlarda protokol sunuculuğunu başarıyla yürütmektedir.

 

Gala, sanal green box, zoom, panel yönetimi ve protokol sunuculuklarını kapsayan başlıca TV dışı sunuculuk işleri:

  • Uluslararası JCI TOYP Yılın İş İnsanları Ödül Töreni (2013)
  • Bir Fikrin mi Var Girişimcilik Yarışması Ödül Töreni (2007-2019): Sanayi Bakanları, KOSGEB Başkanları ve Ülkemizin Ünlü İş İnsanları sunumları ile.
  • İhracat Birlikleri Ödül Törenleri, Girişimcilik Yarışmaları Sunuculukları (UTIB, Techxtile – 2018-2022): Ticaret Bakanı, TİM Başkanı ve Birlik Başkanları Sunumları
  • UN Women Bölgesel Kadın Girişimcilik Expo Etkinliği (2020) 10 Ülkeden 1000 Kadının Katıldığı Paneller, Eğitimler, Protokol Konuşmaları. 3 gün boyunca İngilizce Sunuculuk. UN Direktörü, Japon Büyükelçisi
  • ICMPD (AB Uluslararası Göç İdaresi) Suriyeli ve Türk Girişimciler için B2B Expo Yönetimi, Protokol Konuşmaları ve Girişimcilik Yarışmaları – AB Büyükelçisi, ICMPD Dünya Direktörü. Türkçe / İngilizce sunumlar (2021 ve 2022)
  • AB ve Çalışma Bakanlığı Güneydoğu Bölgesi Girişimcilik Yarışması Ödül Töreni (2021)
  • AB ve Çalışma Bakanlığı Güneydoğu Bölgesinin En Büyük Kariyer Fuar Etkinleri (2022 Siirt, Mardin, Şırnak ve Batman – Tam 15 gün boyunca 20 panel ve tüm gün protokol sunumları). Vali, Rektör sunumları yapıldı.
  • Yüzlerce motivasyon videoları ve paneller – Youtube Bir Fikrin mi Var Kanalımızda yayınlanmaktadır (günde 20.000 izlenmesi olan ülkenin en büyük girişimcilik kanalıdır)

 

Sunuculuk işleri yapılan projelerde ek olarak etkinlik tasarımı, projeye üst düzey konuk çağırma, her alandan katılımcı firma getirme, işlerin çekim ve yayınlarının yapılarak kanalımızda yayınlanılmasını içeren 360 derece bir hizmet de verilmektedir.

 

KARİYER BAŞARILARI

Fuat Sami ayrıca çeşitli sivil toplum kuruluşu ve inisiyatiflerde yer almakta ve girişimciliği Türkiye çapında arttırmak üzere bu kuruluşlarda aktif rol almaktadır:

 

– JCI TOYP Türkiye 2011 Yılının En Başarılı Genci Ödülü

– ‘Bir Fikrin mi Var Girişimciliğin Kitabı’ yazarı, 2017 İnkilap Kitapevi

– Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Girişim Sermayesi Meclisi Üyesi

– Yeditepe Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Görevlisi – Girişimcilik ve Uygulamaları Dersi

– Girişim Benim Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı

– Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi

– Kıbrıslı İşadamları Derneği (KIBİSAD) Eş Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi

– Hazine Müsteşarlığı tarafından akredite Lisanslı Bireysel Yatırımcı

– Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği son 2 dönem Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi

– Genç Yönetici İş Adamları Derneği (GYİAD) son 2 dönem YK Üyesi, Projeler Komisyonu Başkanı

– Goldman Sachs – Özyeğin Üniversitesi ‘10,000 Kadın’ Projesi Danışma Kurulu Üyesi ve Eğitmeni

 

Sosyal Medya Hesapları

 

 

Konular: Girişimcilik, Medya, İnovasyon, Yatırımcılık, Moderasyon