ECE ÇİFTÇİ

 

SosyalBen Vakfı, SosyalBen Store, SosyalBen Akademi, Gençlik Kooperatifi ve Umut Parkı Kurucusu Seri Sosyal Girişimci

Hayatının büyük bir kısmını sosyal girişimcilik, gönüllülük ve sivil toplum çalışmalarını gerçekleştirmeye adadı ve Hayallerime Dünya İnandı mottosuyla gelecek vaad eden gençler liderler listesinde dünya sıralamasına giren ilk Türk genci oldu.

Nerede Yaşıyor?
Brüksel, İstanbul

Konu Başlıkları

GÖNÜLLÜLÜK | SEYİRCİ OLMA GÖNÜLLÜ OL
Sorunlu Değil Sorumlu Nesiller için Gönüllülük
Gönüllüğü Çocuklara Nasıl Öğretebiliriz?
Dünyadan Biz Sorumluyuz ama Nasıl?
Gönüllülükle Fark Yaratan İşveren ve Çalışan Olmak
İyiliğin e- Hali
Pandemi Sürecinde Türkiye’de ve Dünya’da Gönüllülük Hareketleri ve Dönüşümleri

KİŞİSEL VE KURUMSAL GELİŞİM
Aktif Şirket Vatandaşı Nasıl Olunur?
Aktivist Yeni Neslin İş Kriterleri
Kurumsal Şirket Vatandaşlığı: Gönülden Çalışanlar
Sosyal Fayda Odaklı Marka Olmak
Kurumsal Aktivizm
Gönüllülük 101 Workshop (Yaratıcı Drama ile Gönüllülük Maskotlarının Oluşturulması)
Sorumlu Marka 101 Workshop

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK | SOSYAL GİRİŞİMCİLİK
Daha Farklı Bir Dünya Mümkün Mü?
Kısa Boylu Zürafalar Kimin Umrunda?
Sosyal Girişimcilerin Fark Yaratmaları İçin Gerekli Temel Beceriler

LİDERLİK
Kendi Hikayesinin Kahramanı Olmak İsteyenler
Bir Kişi Dünyayı Değiştirmeye Nasıl Başlayabilir?
Kişisel Başarı Öyküsü: “Hayallerime Dünya İnandı.”

YAŞAM ÖYKÜSÜ

1993 yılında İstanbul’da doğan Sosyal Girişimci Ece Çiftçi, lisans eğitiminden 3 yıl gibi kısa bir sürede tamamladı. Lise yıllarında başladığı sosyal sorumluluk projesine lisans eğitimi sırasında resmiyet kazandırıp 2013’te SosyalBen Derneği’ni kurdu.

Dernek çalışmalarının yanı sıra, iktisadi işletme olan SosyalBen Store ile kurumsal ve bireysel sosyal sorumluluk proje danışmanlığı veren SosyalBen Akademi sosyal girişimlerini hayata geçiren Çiftçi, 2017 yılında tüm sosyal sorumluluk çalışmalarını SosyalBen Vakfı çatısı altında topladı. Çiftçi, projelerine stratejik yatırım desteği alabilmesi için Garanti Bankası tarafından BBVA Momentum eğitim programına davet edildi.

G20 ülkeleri dahilinde, 18-23 yaş arasındaki genç kadınların ülkelerindeki kadın sorunlarını aktarıp çözümler geliştirdiği 2017 G(irls)20 Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil etti. SosyalBen markaları ile yarattığı sosyal girişim ağı ile KAGİDER, Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi’nin düzenlediği Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda 34 bin kadın arasından “Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi” seçildi. Nisan 2018’de ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan “Gelecek Vadeden Genç Liderler” töreninde ödül alan ilk Türk ve kadın olurken, Ekim 2018’de Dünya genelinde yoksulluğun azaltılması, eşitlik ve güvenliğin sağlanması, küresel bazda diyaloğun artırılmasını teşvik eden Crans Montana Forum BM ve diğer uluslararası kuruluşlarla da ortak projeler yönetiyor.

Forum her yıl hükümet görevlileri, sivil toplum kuruluşları üyelerine başarılarından dolayı ”New Leaders for Tomorrow” “Geleceğin Yeni Liderleri” isimli ödül törenini düzenliyor. Geleceğin Yeni Liderleri olarak Türkiye’den Ece Çiftçi ödülü alan isim oldu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılına özel Brüksel Türk Büyükelçiliği’nin davetlisi olarak gönüllülük yolcuğunu ve “Bir Sosyal Girişimcilik” hikayesini Belçikalı Türk katılımcılara anlattı. Halen SosyalBen Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Ece Çiftçi, Yeditepe Üniversitesi’nde Antropoloji Doktorası’na devam ediyor. 2019 yılında Forbes Türkiye’nin 30 yaş altı en başarılı 30 gencinden biri seçildi.

Yine 2019 yılında Global Forum for Education and Learning Dubai’de gerçekleşen, tüm dünyada eğitim üzerine hizmet veren kurum ve kuruluşlar arasında ilk 50’ye girenlerin ödüllendirildiği Global Forum of Education and Learning (GFEL) konferansında SosyalBen Akademi modeli ile ödül alan ilk Türk ve ilk Türk kurum oldu. Dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaş arası çocukların sosyal gelişimlerini desteklemeyi, özgüven sahibi mutlu bireyler olarak yetişmelerine katkı yapmayı amaçlayan SosyalBen Vakfı, Çiftçi’nin liderliğinde ulusal ve uluslararası düzeyde saha ve eğitim çalışmaları gerçekleştiriyor.

https://www.ece-ciftci.com/