DOĞAN GÜNEŞ ÖNDER

 

EXCLUSIVE
Eğitim Danışmanı – ‘Drajeci Hoca’

Nerede Yaşıyor?
İstanbul

Konu Başlıkları
Yönetim
Liderlik
Mülakat
Çatışma Yönetimi
Performans Yönetimi

 

YAŞAM ÖYKÜSÜ

Safrabolu’da büyüdü. Denizli’de liseyi, Eskişehir’de üniversiteyi okudu. Eğitim İletişimi ve Planlaması bölümünü 1993’te birincilikle bitirdi. Yönetim Geliştirme Merkezi, Polat Renaissance, Conrad İstanbul, Gillette ve Praktiker’de çalıştı. Eğitim Uzman Yardımcılığından Yönetim Kurulu üyeliğine uzanan kariyer yaptı. 2003’ten bugüne danışmanlık cephesinde uzun soluklu yönetici geliştirme programları tasarlayıp hayata geçirmektedir. Yönetim, Liderlik, Mülakat, Çatışma Yönetimi, Performans Yönetimi başlıklarında olmak üzere gıda, beyaz eşya, finans, ağır sanayi, enerji, perakende, yapı ve ulaşım, otomotiv, kimya, havacılık, hızlı tüketim, tarım, ilaç, denetim, iletişim ve medya gibi çeşitli sektörlerde eğitim veriyor, yönetici koçluğu yapıyor.

Kariyeri boyunca Almanya, ABD, Hindistan, Ingiltere’de eğitimler aldı, Rusya’dan Mısır’a, Dubai’den Moritanya’ya yirmiden fazla milletle eğitimler gerçekleştirdi, devam ediyor.

KATILIMCILARINDAN

“Namını, akıcı ve etkileyici konuşmasının ününü daha tanışmadan duymuştum, ama ben kendisinin dinleme özelliğinden hep daha çok etkilendim. İlk günden itibaren işimizi ve amaçlarımızı anlamaya çalışması, öğretmek kadar öğrenmeye meraklı ve iştahlı olması hepimiz için ilham kaynağı oldu. Meşhur drajeleri mutlaka hatırlarda kalacaktır, ama o aslen düşündürür. Kendi ajandasını empoze etmek yerine, sizi harekete geçirmeye ve kendi çıkarımlarınızı yapmaya sevk eder. Derin hafızası ve en olmadık zamanda söyleyebildiği isimler özel yeteneği gibi gözükebilir, ama bu aslında karşısındaki grubun her birinin gözünün içine bakması ve samimiyetle tanımaya çalışmasındandır. Ben bu özelliğini yüksek iş disiplininin bir parçası olarak gördüm ve  becerebildiğimi söyleyemesem de örnek aldım. Tıpkı eğitimlerdeki istisnasız dakikliği ve hazırlığı gibi. Zamanın ruhunun aksine, kısa yoldan bir şekilde çabucak sonuç almak yerine uzun soluklu bakış açısıyla sürekli kendini geliştirmeyi amaçlayan bir organizasyonun güneşidir Doğan Hoca.”

Kerim AYDEMİR / DÖHLER Türkiye Genel Müdürü

“Doğan Hoca ile yaptığınız çalışmalar, aldığınız eğitimler, çok önemli ve uzun bir yolculuk öncesi bavulunuza koyacağınız önemli malzemeleri toplamak gibidir. Bazen o ihtiyaç hemen ortaya çıkar,
açar bavulu kullanırsınız. Bazen yıllar yıllar sonra ihtiyacınız olur, ihtiyacınız olan yine o bavulun içinde, Doğan Hoca oraya bırakmış.” Tolga Usuler / ODEA BANK Teftiş Kurulu Başkanı “Sahnedeki duruşu ve keyifli tarzı bağımlılık yapacak denli güzel. Fakat Doğan Bey’in benim açımdan en önemli ve farklılaştıran yönü, O’nun öğrenme, değişim, dönüşüm, yönetim ve insan davranış gibi çok temel konular hakkındaki duruşu, yaklaşımları ve eleştirel bakış açısıdır.

Erkan DÜNDAR

“Gösterdiğiniz mükemmel performanstan dolayı tekrar teşekkür ediyorum. Abartmaksızın söylüyorum, dünya çapındasınız. Daha bu ay Londra’da dünyanın önde gelen bir danışmanlık
firmasının tasarladığı ve verdiği bir liderlik eğitimindeydim. Karşılaştırma yapmak gereksiz. Nokta atışı mesajlar, akılda kalıcı vurgular, duygulara hitap etme, uygulamaya yönelik drajeler… ”

Ahmet Tahsin GÜLDAL / YKK İnsan Kaynakları Müdürü

EKŞİ SÖZLÜK’TEN
“2000-2004 yılları arasında çalıştığım şirkette aldığım eğitimler vesilesiyle tanışma fırsatı bulduğum mütevazi, güler yüzlü ve hitap konusunda uzman eğitim danışmanıdır. o senelerde öyle eğitimler almıştık ki 15 sene sonra hala kendisinden aldığımız eğitimleri diğer şirketlerde anlatıyorum. ayrıca eğitimlerini şiddetle tüm firmalara tavsiye ediyorum.” “Yönetim, liderlik, personel seçimi gibi konularda eğitimler veren, sunumları inanılmaz keyifli, yönetici danışmanlığı da yapan, neredeyse tüm büyük şirketlerin yöneticilerine eğitim vermiş olan Türkiye’nin yetiştirdiği akıllı insanlardan biri. Diksiyonu harika, görünüm karizmatik, ses tonu etkileyici ama en önemlisi söyledikleri çok akılda kalıcı.”
…..…..
“eğitimleri dolu doludur, hatta bence fazla doludur, drajeleri falan hazır yazılmış bir şekilde verse iyiydi, akıldan çıkmazdı ama herkesin kendi yazması gerekli imiş, neyse vardır bir bildiği.. bu arada adam gösteri yapıyor ama zerre ukalalık yok, katılımcıların çoğunu çekiyor eğitimin içerisine, adama inanıyorsunuz. genel kültürü de çok iyi bir abimiz, çok okumuş belli.. kısaca imkânınız varsa kaçırmayın eğitimini..”
…..…..
NAÇİZANE KENDİ NOTU
Konuma değil emeğe, kıdeme değil deneyime saygılı, bilmiyorum diyebilmeye, merakla öğrenmeye, anlamak için dinlemeye, yorulmadan paylaşmaya tutkulu… Atatürk öğretmeni bir babanın, çakır gözlü yorulmaz bir Bartın kızının oğlu, boyunu geçmiş Ata Önder’in babasıdır. Dağlara yalnız çıkmayı, müzelerde kaybolmayı, kırıntılardan hikayeler türetmeyi sever. Zeybek, marangoz, demir doğramacı, amatör kaynakçı, farklı lezzetlere ilgi duyan hiç fena sayılmaz bir aşçı, ‘ne gerek var’lara karşı inatçıdır.