AYŞE ALAGÖZ

EXCLUSIVE

Oyun Yazarı, Oyuncu, Gezgin

Hayattaki amacı; insanları, toplumları ve hatta dünyayı bir kitap gibi okuyabilmek.

Nerede Yaşıyor?
New York, İstanbul, Bursa

Konuşma Konu Başlıkları

Göçmenlik ve Kadın
Kültürel farkındalık ve özgüven
Sosyal sorumluluk projelerin sanatla birleşimi
Yaratıcı Yazarlık

YAŞAM ÖYKÜSÜ

Kâğıt ve kalem ile olan kesintisiz ilişkisi ona yıllar önce basın yayın dünyasının kapılarını açtı. Girdiği bu dünyada sırasıyla; metin yazarlığı, radyo programcılığı, televizyon sunuculuğu, köşe yazarlığı ve dergi editörlüğü yaptı.

Yirmi yılı aşkın sağlık ve medya sektöründe çalıştıktan sonra kariyerine artık sadece yazar ve oyuncu olarak devam etmektedir. Dante Tiyatro ve Turkish American Repertory Theater’da sanat çalışmalarına devam etmektedir.

Kendisini tam bir kent sever, gezgin ve planlı bir maceraperest olarak gören Ayşe Alagöz’ün hayattaki amacı; insanları, toplumları ve hatta dünyayı bir kitap gibi okuyabilmek.

Sanat ve sosyal sorumluluk projelerini de bir arada yürüten Ayşe Alagöz’ün sahne alan 6 tiyatro oyunu var.

Yazar, Turkish Life News yazarı ve New York Immagration Art Organization üyesidir.

Kitabı: Ayrıca ilk öykü kitabı olan Erkek Atlası’nın tüm gelirini sosyal sorumluluk farkındalığıyla Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği’nin “Kadına Şiddet Hattı”na bağışlayarak, okuyucularıyla birlikte şiddet mağdurlarına el uzattı. Alagöz yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleşen imza günlerinde Türk kadınlarıyla bir araya geliyor. Global dünyadaki aşk ve meşk ilişkilerinden yola çıkılarak yazılan Erkek Atlası, New York’da yaşayan, Anadolu Tanrıçalarının yabancı erkeklerle yaşadıkları aşk hikayelerini mizahi bir dille anlatıyor.

Eğitim: İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümünden mezun oldu. Marmara Üniversitesinden Business Adminstration & Management, Hacettepe Üniversitesinden Hastane Yönetimi, New York Medical Training Center’da Medical Administration, New York Brough Collage’dan Creative Writing ve son olarak da online olarak Aydın Üniversitesi’nden Aile Danışmanlığı sertifikası aldı.

Oyunları:

  • 2015- New York’ta yaşayan görme engelli Nihal Erkan’ın eğitimine destek amacıyla yazdığı ve rol aldığı “Eyvah Kocamın Bir Astroloğu Var” adlı tiyatro oyununun tüm geliri bir öğrencinin geleceğine ışık oldu.
  • 2017- Meme kanserine dikkat çekmek amacıyla ise “Pembe İzler Derneği” için kaleme aldığı ve rol aldığı “Gülbahar” adlı tiyatro oyunuyla da binlerce kadına umut verdi.
  • 2019- Bursa Sağlık ve Eğitim Gönüllüleri Derneği (BUSADER), Obezite 360 Projesine özel hazırlanan, “Aşk ve Kalori” adlı tiyatro oyunu ise izleyen herkesi güldürürken obezite hakkında düşünmeye davet etti.
  • 2019 – New York’ta kitaplarını kaleme alan 3 kadın yazar; Ayşe Alagöz, Buket Şahin ve Günay Menekşe’nin kitapları, yine Ayşe Alagöz’ün yazdığı ve aynı zamanda oynadığı “3 Elma” isimli müzikal kabare ile “New York Hayal Kumpanyası”nın ilk gösterimi olarak, DROM Sahnesi’nde buluştu.
  • 2023- Krem Şanti bir kadın hikayesi olarak kaleme alındı. Prömiyerini New York’tan sonra Bursa’da yapıyor.
  • 2023 – Bir sosyal sorumluluk projesi olarak kaleme alınan “Müzikli Miras” adlı tiyatro oyunu, maddi yetersizliği olan tıp fakültesi öğrencilerine destek olmak amacı ile “Gelecekteki Hekimini Destekle” projesi olarak geliştirildi. Minteks destekleriyle tamamı gönüllük esaslı olarak yürütülen tiyatro oyununun geliri TEV’ bağışlanacak.