ASLI ELİF TANUĞUR SAMANCI

Gıda Yüksek Mühendisi, BEE’O Propolis Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü

Arı ürünlerinin şifasını kendi oğlu üzerinde gözlemledikten sonra, tüm Dünya’ya anlatmak için bu yolcuğa çıkan kadın girişimci, bir anne.

Nerede Yaşıyor?
İstanbul

Konuşma Konu Başlıkları

Girişimcilik hikayesi
Arı ürünlerinin insan sağlığı üzerine etkileri
Anadolu arı ürünlerinin farkı ve faydaları

YAŞAM ÖYKÜSÜ

Türkiye’nin ilk ve tek yerli propolis üreticisi BEEO’nun kurucularından, aynı zamanda ulusal ve uluslararası 39 farklı ödüle layık görülmüş bir kadın girişimcidir. 1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra 17 yıl boyunca arı ürünleri sektöründe Ar-Ge ve Kalite Direktörü olarak görev yaptı. Yüksek lisans öğrenimini İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Yine aynı üniversitenin İşletme Fakültesinde MBA eğitimini gerçekleştirdi. Doktorasını ise, Düzce Üniversitesi Biyoloji Bölümünde tamamladı. Özel sektörde çalışırken yönettiği projeler, TÜBİTAK-TEYDEB, İstanbul Ticaret Odası ve Eurowards Türkiye tarafından da ödüllendirildi.

Oğlunun bağışıklık sorununa çare aradığı dönemde propolis ve arı sütü ile tanıştı. Oğlu 11 aylıktan itibaren ayda birkaç kez yüksek derecede ateşleniyordu ve sürekli antibiyotik almak zorunda kalıyordu. 5 yaşına geldiğinde antibiyotiklerden dolayı çok kötü bir alerji gelişti ve tedavisi de yoktu. Doktor çocuğunun bağışıklığının aşırı düşük olduğunu belirtti. Bunun üzerine Aslı Elif Tanuğur Samancı, bilimsel çalışmaları ve tıbbi yayınları araştırmaya başladı. Propolis ve arı sütünün dünyanın her yerinde bağışıklığı doğal yollarla güçlendirmek için ve sık tekrarlayan enfeksiyonlara karşı kullanıldığını gördü. Ama Türkiye’de üretilmediğini ve Çin’den geldiğini öğrenince öncelikle oğlu için üretmeye karar verdi. 6 ay kendi ürettiği propolis özütü ve arı sütünü kullandıktan sonra oğlunda ne ateş ne alerji kalmıştı ve bağışıklığı da artmıştı. Bu şifayı görünce tüm annelere ulaştırma hayaliyle yola çıktı ve girişimci olmaya karar verdi.

Türkiye’de daha önce üretilmeyen propolisi yine Türkiye’de ilk kez “Sözleşmeli Arıcılık” modeli ile üretmek ve propolis proses yöntemini geliştirerek insan tüketimine uygun hale getirmek için eşi Ziraat Yüksek Mühendisi Taylan Samancı ve hocası Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu ile birlikte 2013 yılında KOSGEB destekli Ar-Ge projesiyle firması SBS Bilimsel Bio Çözümler A.Ş. yi İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’te kurdu. Firması SBS şu an Türkiye’nin ilk ve tek Tübitak İnovasyon ödüllü yerli propolis üreticisidir.

ARGE merkezin de içinde bulunduğu 10.000 metrekarelik tesisi 200’ün üzerinde çalışanı 5000 sözleşmeli arıcısı ve 550.000 arı kovanı ile Türkiye’nin en büyük propolis, arı sütü, polen, arı ekmeği ve ham bal üreticisidir. %100 doğal, katma değerli sprey, tablet, damla, karışım, şurup ve cilt bakım formundaki ürünlerini; Türkiye’de online olarak kendi e-ticaret sitesi www.beeo.com.tr üzerinden ve Carrefour, Macrocenter, Migros, Gratis, Rossmann vb. perakende satış noktalarından, BEE’O UP markasıyla 35.000 eczane kanalında; Amerika’da ise yine kendi e-ticaret sitesi www.beeandyou.com üzerinden ayrıca Amazon, Trader Joe’s ve CVS eczane zincirleri ile 3500 perakende satış noktasında tüketicilerle buluşturulmaktadır. Tüm bunlarla birlikte, katma değerli ürünlerini hali hazırda bu siteler üzerinden e-ticaret yapıp, 17 farklı ülkeye de ihraç ederek, Anadolu propolisini bir dünya markası yapma yolunda emin adımlarla ilerliyor.