Tuluhan Tekelioğlu

Gülüşünden güç alınan bir isim.

Ne İş Yapıyor?

Gazeteci
Yazar
İnsan Hakları Savunucusu

Nerede Yaşıyor?

İstanbul

Hakkında

Fransa’da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Gazeteciliğe Paris’te Sipa Press’te başladı. 1994-2001 yılları arasında Hürriyet gazetesinde çalıştı. 1997 yılında BM Mülteciler Komiserliği’nde (UNHCR) görev aldı. Gönüllü olarak Kenya Kakuma Mülteci Kampı’nda çalıştı. İzlenimleri Hürriyet gazetesinde yazı dizisi olarak yayımlandı. Cine 5’te yayınlanan “Başka Yerde Yok” adlı programıyla, Radyo TV Gazeteciler Derneği’nin En İyi Talk Show ödülünü aldı. 2002-2004 yılları arasında Haber Türk’te “Tatlı Sert” talk show programını, 2005-2006 yılları arasında Kanal D’de sabah haberlerini hazırladı ve sundu. “

Güzel Bir Gün” adlı tv programında başlattığı kampanyasıyla Doğu’daki ilköğretim okullarında kütüphane açılmasını sağladı. 2006 yılında Sabah gazetesinde pazar röportajlarına imza attı. 2007 yılında, 150 kişiyle gerçekleştirdiği “Ayaküstü Cevaplar” video yerleştirmesi, Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde sergilendi ve proje kitaplaştırıldı. 2009 yılında TNT’de haberleri hazırladı ve sundu. 40’ında 40 Kadın adlı belgeseli aynı yıl Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 2011 Antalya Portakal Film Festivali, İran Verite, Bangladeş Dhaka Film Festivali’nde gösterildi. 2012 yılında 50’inde Erkek belgeselini çekti. Film, Antalya Altın Portakal’ın 50. yıldönümünde gösterildi. Her iki projede kitaplaştı.

Yeni Hayat adlı belgeseli, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde çok ses getirdi. Bu filmi izleyen 1000 duyarlı insan organlarını bağışladı. 2015 yılında, Türk basınının içerisinden geçtiği dönemi, işsiz bırakılan gazeteciler üzerinden anlattığı Persona Non Grata “İstenmeyen Kişi” belgeseli büyük etki yarattı. YouTube’da izleyicisiyle buluştu, yurtdışında film festivallerinde ilgiyle karşılandı. ABD Arizona Üniversitesi’nin 2015 eğitim dönemi açılış filmi olarak gösterildi. Tuluhan Tekelioğlu’nun 40’ında 40 Kadın, 50’inde Erkek, Her Şeye Rağmen İkimiz, Ya Bizdensin Ya Da adlı dört kitabı bulunmaktadır. 2017 de çektiği “Yapabilirsin” belgeseli izleyicisi ile buluşuyor.

Yapabilirsin!

“Yaratmak istediğin değişimin kendisi, sen ol.” Mamatha Gandhi

Sen bilmezsin,
Bu işten ne anlarsın,
Yapamazsın,
Zaten kadınsın,

dendi.

Yüzyıllardır da denmeye devam ediyor.
Kadın, insanlık tarihinin en eski ayrımcılığına maruz kalıyor. Hele bu topraklarda, Anadolu’da.
Bu kısır döngüyü kıracak olan yine kadın. Var olanı kabul edip öyle yaşamak mı; yoksa adım atmak mı? O adımı atınca değişim başlıyor. Cesaret taşıyor. Benden sana, senden ona kelebek etkisi ile bulaşıyor.

Özümüzü keşfettiğimizde, içimizdeki sınırsız gücü fark etmeye başlıyoruz. İçimizdeki güç öyle sonsuz ki; neye kuvvetle inanıyorsanız, o gücü kendinizde buluyorsunuz.

Türkiye’nin farklı illerinden farklı özelliklere sahip 9 kadının umut dolu ve ilham veren hikayelerinin yer aldığı “Yapabilirsin” belgeseli ve sonrasında çok özel bir söyleşi. İstersen yapabilirsin.

Hayal etmekten asla vazgeçme!

Diğer Konu Başlıkları
– İkinci Hayat: Organ Bağışı / Nakli
– Gülümsemek En Büyük Güçtür
– Değersiz Değilsiniz / Değer Sizsiniz

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır. © Tüm hakları saklıdır 2018

Gizlilik Sözleşmesi            DB Positive Web Sayfası

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır.
© Tüm hakları saklıdır 2018

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co