Serhan Baykan

Bir gram tavırın, bir ton sözden ağır olduğuna inanan, inandıran biri.

Ne İş Yapıyor?

Aktör / Oyunculuk Eğitmeni
Pazarlama Stratejisti
Yönetim Danışmanı

Nerede Yaşıyor?

İstanbul
Bodrum
New York

Hakkında

İstanbul’da, kökenleri belki Türkiye kadar farklı olan bir ailenin ilk çocuğu olarak doğdu. 10 yaşına kadar da tek çocuk kaldı. İddialara göre 9,5 aylıkken çocuk bezi hareketlerini kısıtladığından çişini söylemeyi öğrendi. O gün, bugündür de kendini kısıtlayan herseye çocuk bezi muamelesi yaptı.

Ortaokulu Avusturya Erkek Lisesi’nde okudu. Arada kilitli bir kapı bulunan Avusturya Kız Lisesi’ne geçebilmek için tiyatro sahnesine çıkışı da, Avusturya’lı İngilizce öğretmeni tarafından asla İngilizce konuşamayacağının kendisine söylenmesi de bu döneme denk gelir.

Liseyi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bitirdi. Aynı eyaletteki Monterey Peninsula College’da ilk yabancı Öğrenci Senatosu Başkanı oldu. Daha sonra New York Üniversitesi Stern School of Business’tan mezun oldu. Öğrencilik döneminde ABD’deki Türk öğrenci derneklerini aynı çatı altında toplayan ITSS’i kurdu, mezuniyetine kadar genel başkanlığını yaptı.  Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nda Genel Sekreterlik, Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı ve Basın Sözcülüğü gibi görevlerde bulundu.

Okulu bitince McKinsey & Company’de Stratejik Yönetim Danışmanlığı ile yöneticilik ve danışmanlık kariyerine adım attı. Türkiye’de Turkcell, Finansbank gibi önde gelen kuruluşlarda görev aldı. Danışmanlık konusunda çalışmaya Booz Allen Hamilton’un da arasında bulunduğu ulusal ve uluslararası kuruluşlarda Türkiye’de ve yurtdışında devam etti.  Amerika’da konularında lider kuruluşlarda pazarlama ve strateji konularında üst düzey yöneticilik yaptı, bol bol da dünyayı gezdi.

2013 yılında çocukluk aşkı tiyatroya geri döndü. Daha bilinçli bir şekilde oyunculuk yapabilmek için araştırmalar yaparken Meisner Tekniği ile tanıştı.  Pinch ‘N Ouch Theatre’da eğitim aldı ve aynı tiyatroda sahne aldı. Türkiye ve Amerika’da dizilerde rol aldı, seslendirme yaptı. Oyunculukta nefes alan karikatür olmayı değil, hayali şartlar altında da gerçekçe yaşamayı benimsedi.

2018 Nisan ayında DB Positive bünyesine katılan Serhan Baykan; üst düzey yönetici ve yönetim danışmanlığı kimlikleriyle özellikle kurumsal hayatın tiyatrodan çok şey öğrenebileceğini görterdiği deneyimsel çalışmalar yürütmekte, Meisner Tekniği ile kişisel gelişim ve beceri geliştirme eğitimleri vermekte ve  şirket organizasyonlarında, çalıştaylarında moderasyon gerçekleştirmektedir.

Kurucusu olduğu Çimdik Kumpanya bünyesinde öğrencileri ile tiyatral çalışmalar gerçekleştiren Serhan Baykan, İstanbul, Bodrum, Newyork üçlemesinde yaşamını sürdürüyor.

Bir Gram Tavir
Bir Ton Sözden Ağırdır

İletişim sözle mi olur, tavırla mı?

Bizi söylenenlere inandıran şey nedir?  Samimiyet nasıl karşımızdakine aktarılır?

Kurumsal hayatta ezberlediğimiz metinler, ne kadar etkili?

Bir annenin çocuğunu sevdiğini bize ispatlayan ‘seni seviyorum’ demesi midir, uykusuz geçirdiği geceler mi?

Teraziye koyduğunuzda bir kilo pamuk, bir kilo demirden ağır değil, kabul…. Ama iletişim penceresinden baktığımızda bir gram tavır, bir ton sözden ağırdır.

Efsanevi tiyatro hocalarından Sanford Meisner’in oyunculuk öğretisini, yaşamın ta kendisine uygulayarak, iletişimde samimiyet ve ikna kabiliyetlerimizi geliştiriyoruz. Anda ve farkında kalarak, diyalog kurduğumuz kişi ve grupları karşımızda değil yanımızda hissederek, kendi gerçekliğimiz ve dürüst düşüncelerimizi nasıl aktarırız sorusunun cevabı tavrımızda gizli.

Sözler düşüncelerimizi yansıtırken, tavrımız ne olduğumuzu gösteriyor.

Her ikisi de değerli, ama tavrımız bizim özgül yani bize ait ve gerçek ağırlığımız.

Samimiyet ve dürüstlükle ilgili bir yolculuğa çıkıyor, yanıbaşımızda yeni dünyalar keşfediyoruz. Bekleriz.

Diğer Konu Başlıkları
– Okyanuslar Aştım Da Geldim: Amerika’daki Türklerden Alınacak Dersler
– Önce Dinle Sonra Düşün
– Hatalardan Öğrenerek İleriye Doğru Düşmek

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır. © Tüm hakları saklıdır 2018

Gizlilik Sözleşmesi            DB Positive Web Sayfası

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır.
© Tüm hakları saklıdır 2018

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co