Manuel Reina

Amigo dostlar, eğer hayat size gülümsemezse onu gıdıklayın…

Ne İş Yapıyor?

Flamenko Dansçısı ve Eğitmeni
Ritim Atölyesi
Radyocu

Nerede Yaşıyor?

İstanbul

Hakkında

1971, İspanya, Sevilla doğumlu Manuel Reina, dans çalışmalarına 6 yaşında José Galván Akademisi’nde başladı ve Manolo Marin ile devam etti. Beş yıl boyunca profesör Antonio Castillo’dan klasik dans eğitimi aldı. Dansında olgunlaştığında, Sevilla Konservatuarı’nda Manolete ve Antonio Canales ile koreografi kurgulama çalışmalarına başladı. Profesyonel hayata adım attığında dokuz yaşındaydı. 18 yaşında dünyaca ünlü Jose Galvan Flamenko Dans Grubu’na girdi. Sevilla’nın tablaolarından biri olan El Arenal’da sahneye çıktı. Değişik flamenko gruplarıyla dünyayı dolaştı; New York, Tokyo, Berlin ve Sao Paolo’da yaşadı, dans gösterileri ve eğitmenlik yaptı. Flamenko üzerinde çalışırken, modern dansla ilgilendi ve koreografi eğitimini derinleştirdi. Ballet Yoko Komatsubara’da koreografi çalışmaları yaptı. Japonya’da İspanya Milli Balesi’nden Luis Ortega ve Curro de Bormujos ile sahneye çıktı.

Katıldığı flamenko yapıtlardan bazıları Tierra y Fuego, Carmen, Bernarda Alba’dır. Paco Mora gösterilerinde birinci dansçı olarak yer aldı ve tüm Güney Amerika’yı dolaştı, Almanya, İsveç ve Hollanda turnesine çıktı. Yoko Komatsubara ile Festival Union’a katıldı. İstanbul’daki flamenko çalışmalarına, 1999 yılında eğitmen olarak başladı. Halen 2004 yılında eşi Işıl Reina ile birlikte kurdukları Etnik34 dans okulunda eğitmenlik yapmaktadır.

Sanat yaşamının İstanbul’daki sürecinde, kurucusu ve koreografı olduğu Bato Tato-Flamenco Oriental Fusion grubuyla festivallerde ve uluslararası organizasyonlarda yer aldı. Manuel Reina flamenco gösteri grubu ile birlikte konserler vermekte, çeşitli konseptlerde projeler hazırlayıp sunmaktadır. Yanı sıra, kendi dans stüdyosunda flamenco dans eğitmenliği yapmakta olup dansçılar yetiştirmektedir. Aynı zamanda kurumsal şirketlere takım uyumu, farklı takım rollerinin içerisinde ortak ritmi yakalama, işitme-dinleme ayrımı, başarılı takımlarda konsantrasyon ve eşgüdüm gibi ortak çalışma kültürünü besleyici temaları işleyen body percussion ve ritim aktiviteleri çalışmaları yaptırmaktadır.

Mart 2018 itibari ile DB Positive bünyesine katılan Manuel Reina, İlham Veren Konuşmalar kapsamında da motivasyonel konuşmalar gerçekleştirmektedir. Son dönemde TV programı ve sosyal medya üzerinde geniş kitlelerce takip edilmekte olup, yenilikçi ve yaratıcı temalı organizasyonlarda konuşmacı olarak yer almakta, Flamenco dans konserleri ve etkileşimli etkinlik sunumları ile seyirciyle buluşmaya devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk babası olan Manuel Reina, ana dili İspanyolca dışında Türkçe, İngilizce, İtalyanca ve Almanca bilmektedir.

O Zaman ¡OLE!

Üzerinde çalışılan işi bir sanat olarak kabul etmek, kişiyi uzmanlığa ve oradan ustalığa taşır. Endülüs’te bir usta işi görüldüğünde “OLE” denerek takdir edilir. Bir sanatçının inancı, sabrı, azmi, umudu ve yaratıcılığı ile ortaya çıkan iş “OLE” nidasını hakeder.

Hayat bir ritimdir, bizler farklı riitmlerle armonik bütünlüğün parçalarını oluşturmaktayız. Herbirimiz kendine has bir ritim ile bireyiz.

Farklı ritimleri duyarak kendi ritmini ortaya koymak için etkin dinlemek, senkron olmak, koordinasyon içinde bulunmak ve işbirliği yapmak gerek.

Dans, ritmi yaparak hissetmeye imkan verir. Ritmi tüm benliğinle hissetmek, işinin sanatçısı ritmini yakalayıp yürümenin hazzını hissetmek demektir.

O zaman “¡OLE!”

Diğer Konu Başlıkları
– Bir Tatlı Muhabbet- Konusu; ülkemize yerleşen bir yabancının başından geçen ilginç olaylar

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır. © Tüm hakları saklıdır 2018

Gizlilik Sözleşmesi            DB Positive Web Sayfası

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır.
© Tüm hakları saklıdır 2018

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co