İrsel Çivit

Farklı kültürleri ve hikayeleri besteleriyle insanlara ulaştıran biri.

Ne İş Yapıyor?

Müzisyen
Besteci
ILS Vision / Youtube Partner Müzik Direktörü

Nerede Yaşıyor?

İstanbul

Hakkında

Aslen Kilis’li olan sanatçı 1972 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Kilis’de tamamladı. Ardından özel yetenek bursu ile SNP Art Academy’de müzik, İtalya Verona Accademia Per da opera eğitimi aldı. Doğu (şark) müziği, özellikle Avrupa ve İran olmak üzere dünya film müzikleri konusunda araştırmaları ve çalışmaları birçok gazete ve dergide yayınlandı. 2010 yılında Şems isimli ilk proje albümünü çıkaran İrsel Çivit, Konya Kültür A.Ş. için hazırlanan Kenan Işık’ın yorumladığı Mevlana adlı sahne ve albüm projesinin de librettolarını yazdı.

Koğuş Akademisi, Delisin Delisin, Olur İnşallah, Firardayız gibi komedi filmlerinden 8 Saniye gibi uluslararası biyografik filmlere Güney Amerika için çekilen Super Hereos gibi internet dizilerinden Mor Ufuklar gibi festival filmlerine kadar neredeyse her alan ve tarzda projelere imza atan sanatçının bugüne kadar aldığı ödüller arasında; geçtiğimiz yıl ‘’Chemistry and Love’’ adlı müzikal projesi ile New York’tan ‘’Best Music And Film Adaptation’’ Akademi Ödülü, bu yıl Türkiye’de Altın Defne En iyi Film Müziği ve son olarak Avrupa’nın en prestijli festivallerinden biri olarak kabul edilen Madrid Uluslararası Film Festivalinden En İyi Film Müziği Jüri Özel Ödülü yer almaktadır.

Batı ve doğu müziklerini birleştirerek modern dansçılar ile senfonik ve yerel enstrümanları bir araya getirip sahnelediği çalışmaları İtalya, İspanya, Almanya, Polonya, Fransa ve Danimarka gibi bir çok Avrupa ülkesinde etnik müzik festivallerinde sahnelendi ve ödüller aldı. Bir çok kurumsal markanın müziklerini ve müzik direktörlüğünü yapmaya devam eden İrsel Çivit, şimdilerde Eskişehir için “Yunus Emre” müzikalini ve dünya gösterimi için “Ateş Pervane ve Bizim Yunus” adlı müzikal için hazırlanıyor. 80’den fazla müzisyen, oyuncu ve dansçıyı bir araya getirip Prag ve Bilkent Senfoni Orkestrası dahil Rock-Sufi-Anadolu Halk-Etnik müzik karması ile modern ve yerel dansçılarla sahnelemek için iki yıldan uzun bir zamandır çalışmalarını sürdürmektedir.

Notalarla Hikaye Anlatma Sanatı

Bir ses her şeyi değiştirip renklendirebilir… Eğer siz buna izin verirseniz.

‘’Bir insan isterse size sesiyle sarılabilir’’ der İlhan BERK. Müzik; sadece enstrüman ve melodilerden oluşan bir nota dizilimi değildir. Bazen bir insan yüzü, bazen sessizliğin ta kendisi, başlı başına doğa, iyi bir insan kalbi, çok sevdiğin bir filme denk gelmek, yada durup dururken gülümsemek, hiç yoktan elini kalbinin üzerine koyup gözlerini kapayarak kendi iç ritmini parmak uçlarınla dinlemek; müziğin ta kendisidir. Aslında pat diye sevdiğimiz ve dinlerken boyut değiştirdiğimizi düşündüğümüz, bazen burun sızlatan bazen neşelendirip bazen uçurumdan düşer gibi derin bir boşluğa düştüğümüz bir farkındalığa denk gelmekten fazlası değildir.

Peki sessizliğimiz dahil tüm duygu hallerinin bir sese dönüşmesini istersek? İşte o zaman konuşmamız gerekecek. Çünkü;

Müzik mekan…
Müzik zaman…
Müzik görüntü…

Müzik, notalar ile hikaye anlatma sanatı. Nasıl mı? Belki öğrenmek için buluşuruz, belki şarkı da söyleriz.

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır. © Tüm hakları saklıdır 2018

Gizlilik Sözleşmesi            DB Positive Web Sayfası

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır.
© Tüm hakları saklıdır 2018

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co