Hazer Amani

Güzel yemek yemek ve dünyayı dolaşmak için yemek yapan biri

Konuşma Konuları

Coğrafyanın Kültüre ve Mutfağa Etkileri
Coğrafyanın Yaratıcılığa Etkileri
Yemeğin 5 Hisse Hitap Etmesi
Medyanın Ülke Mutfağına Etkisi
Globalleşme ve Füzyon Mutfak
Fusion or Confusion

Ne İş Yapıyor

Şef, Şarap ve Acı Sever, Gezgin

Hazer Amani’nin şeflik macerası çok küçükken, annesinin mutfağında başladı. Annesinin tariflerini değiştirerek farklı lezzetler peşinde koşarken, mutfağın pek çok püf noktasını deneme yanılma yöntemiyle keşfetti. Çikolatanın ateş üzerinde eritilemeyeceğini bir kilo çikolatayı yakarak öğrendi, etin nasıl marine edileceğinin de ötesinde, neden marine edilmesi gerektiğini merak etti. Ruhundaki bu merak onu dünyanın farklı köşelerine taşıdıktan sonra bugün olduğu noktaya getirdi.

ODTÜ’de sosyoloji okuduktan sonra her şeyi bırakarak mutfağa olan tutkusunun peşinden gitti ve kendisini Güney Afrika’da buldu.  Cape Town’da Cordon Bleu Sillwood School of Cookery’de aşçılık eğitimi alırken Güney Afrika’nın özgün mutfağını keşfetti. Güney Afrika mutfağına dair deneyimini ailesindeki Türk ve İran mutfak kültürü esintileriyle birleştirdi. Dünyanın en prestijli şeflik diploması olan Le Cordon Bleu Grand Diplome’yi alarak yeteneğini uluslararası standartlara da taşıdı. Güney Afrika’daki eğitimi ve macerası sonunda en iyi restoran ve otellerde Executive Chef olarak çalıştı ve yeteneğiyle tutkusunu, ustalık, deneyim ve kültür ile harmanladı.

Edindiği tecrübe ve birikimi doğduğu topraklara taşımaya karar veren Amani, 2009 yılında Türkiye’ye dönerek İstanbul’da Chilai Restoran’da Excutive Chef görevini üstlendi. Türkiye’deki ilk senesinde “En Yaratıcı Şef” ödülüne layık görüldü. Unilever’de Ülke ve daha sonra Bölge Şefi olarak çalıştı. Doğuş Holding’in restaurant kısmı olan Dream’de Marka Geliştirme Yönetici Şefliği yaptıktan sonra Atölye-M isimli bir şirket kurdu. Şu an için Bein Gurme’de Şefin Dünyası isimli programın sunuculuğunu yapmaktadır.

Mutfakta yalınlığı ve özgünlüğü hedefleyen Amani’nin dünyanın farklı kıtalarından edindiği mutfak kültürlerini bir araya getirerek ortaya çıkardığı yemekler, merakın ve cesaretin özünü taşıyor. Annesinin mutfağındaki çocuk ruhunu ve merakını hiç kaybetmeyen Amani, hala farklı tatlar yakalamanın peşinde.

< Geri Dön

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır. © Tüm hakları saklıdır 2018

Gizlilik Sözleşmesi            DB Positive Web Sayfası

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır.
© Tüm hakları saklıdır 2018

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co