Ferhat Aydın

Güldürürken Yüzleştiren Psikolog.

Ne İş Yapıyor?

Psikolog
Psikogösteri

Nerede Yaşıyor?

İstanbul

Hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2011 yılında mezun oldu. Üniversite yıllarında bir çok topluluk ve STK’larda katılımcı ve gönüllü olarak çalışan Aydın, ODTÜ Eskrim Kulübü’nde üniversitesini temsilen turnuvalara katıldı.Mezuniyetinin ardından, Türkiye’nin ilk özel psikiyatri hastanesi olan Boylam Psikiyatri Hastanesi’nde 144 saatlik ‘Klinik Uygulamalı Psikoloji Okulu ve Nesnel Değerlendirme Eğitimi’ni tamamladı. İki yıl boyunca özel bir kurumda çocuk-ergen ve ailelere psikolojik danışmanlık anlamında hizmet verdi. 2013 yılında Davranış Bilimleri Enstitüsü – London Brief işbirliği ile düzenlenen ve Chris Iveson tarafından verilen ‘Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi’ni tamamladı.

Askerlik görevini yedek subay olarak İstanbul’da, ‘Rehberlik Danışma Merkezi Amiri’ olarak tamamladı. Yedek subaylık görevini sürdürürken, özellikle ‘askeri ortama uyumu kolaylaştırıcı ve intiharı önleyici çalışmaları’ ile Kara Kuvvetleri tarafındantakdir belgesiyle onurlandırıldı. Askerlik görevini yaparken Prof. Dr. Perin Yolaç’ın verdiği 72 saatlik temel Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimini tamamladı. Cinsel Terapi eğitimini ise Doç Dr. Cebrail Kısa’dan aldı.

Bu temel eğitimlere ilaveten, Oyun Terapisi, Boşanma Adaptasyonu Terapisi, Çocuklarla Bilişsel Davranışçı Terapi, Uluslararası Okul Psikolojisi Birliği onaylı eğitimler olan ‘Krize Müdahale Teknikleri’ ve ‘Terapötik Kartlar’ eğitimlerini başarıyla tamamladı.

Spor psikolojisine de ilgi duyan Aydın, Türkiye Hokey Federasyonu’nun ve Hokey Milli Takımlarının psikologluğunu yapmıştır.

UNICEF, RET International ve AEGEE (Avrupa Öğrencileri Formu) gibi sivil toplum kuruluşlarının projelerinde eğitmen ve gönüllü olarak görev alan Aydın, Sanko Okulları, Türk Silahlı Kuvvetleri, Marmaris Neşe Erberk Anaokulları ve Bahçeşehir Okulları’nda psikolog olarak görev yapmıştır.

Türkiye’de ve dünyada ilk kez hayata geçirilen Bar Psikoloğu – Psikogösteri konseptini, başta BKM Mutfak Sahne olmak üzere çeşitli sahnelerde icra etmeye devam etmektedir.

Sıra Dışı Kariyer, Kariyerini Kendin Yarat

Psikoterapiye gitmenin yetersizlik ve acizlik olarak algılandığı, duyguları göstermemenin coolluk sayıldığı, güçlü olmak ya da iyi hissetmek uğruna ‘yaşamanın hissedilmediği’ günümüz modern dünyasında, hakkında en çok dezenformasyon olan mesleklerden birisidir psikologluk.

Mesleğini icra etme motivasyonuyla çıktığı kariyer yolunda, onlarca hayal kırıklığı ve mesleki  depresyon yaşadıktan sonra kendi kariyerini yaratan bir psikolog olarak benim  girişimcilik hikayem….‘Madem insanlar psikoloğa  gitmiyor-gidemiyor, o halde psikolog insanlara gitsin’ düşüncesinden yola çıkarak oluşturulan bu ‘Psikogösteri – Drink and Talk Show’ konsepti ,ülkemizde ve dünyada bir ilk olma özelliğine sahip….

Yaşadığım üzücü deneyimlerin bana dünyada bir ilki yaşatacağından bihaber olarak, 6 yıllık meslek hayatımda 7 iş değiştirdim ve ‘Ne kadar iş değiştirirsen bir sonraki firma için o kadar risklisin’ düşüncesine meydan okurcasına deneyimledim bunu.  ‘Başarmak için önce hedef koy ve ona doğru ilerle’ felsefesine katılmayarak;  kişilik, ilgi ve yeteneklerle uyuşan bir iş yapıldığı (bunlar için kişinin kendisini biraz tanıyor olması çok kritik tabi ki) takdirde ‘başarı’ denilen şeyin önünde sonunda sizi bulacağına inanıyorum…Hem de bir dolu sürpriz ve hayal gibi görünen  yeni deneyimlerle…

Çocukluğun herkesi örselediği ve yaşamın herkes için çok zor olduğu bu varoluş  yolculuğunda, olumsuz deneyimleri fırsata çevirmek için algıları biraz açmamız iyi bir başlangıç olabilir… ‘Aa böyle de bir şey varmış!’ demek ve kendimizi şaşırma duygusuna ve yeni deneyimlere açık hale getirmek , kısacası ‘yolda’ olmak, şikayet etmek ve durmaktan çok daha işlevseldir… Tek yapmamız gereken eyleme geçmek. Bunun ön koşulu da ‘farkındalık’.  Kulağa kar suyu kaçıran ve ilham veren bu tarz konuşmaların, farkındalık yolunda ilk adım olduğuna inanıyorum.

İnsan problem çözdükçe gelişen bir canlıdır ve bu özelliğini yaşam becerisine aktarması, kendi algıları izin verdiği müddetçe mümkündür.

Unutmayalım: İnsan hayatında ‘sıkıntı yoksa sıkıntı vardır’.

Diğer Konu Başlıkları
– Mutluluk Bulaşıcıdır ve Soğan Kokar
– Hocam Ne Olacak Bu Çocuğun Hali ?

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır. © Tüm hakları saklıdır 2018

Gizlilik Sözleşmesi            DB Positive Web Sayfası

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır.
© Tüm hakları saklıdır 2018

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co