Ece Çiftçi

Hayallerime Dünya İnandı

Ne İş Yapıyor?

Sosyal Girişimci

Nerede Yaşıyor?

Istanbul

Hakkında

1993 yılında İstanbul’da doğan Sosyal Girişimci Ece Çiftçi, lisans eğitimini üç yıl gibi kısa bir sürede tamamladı. Lise yıllarında başladığı sosyal sorumluluk projesine lisans eğitimi sırasında resmiyet kazandırıp 2013’te SosyalBen Derneği’ni kurdu. Dernek çalışmalarının yanı sıra, iktisadi işletme olan SosyalBen Store ile kurumsal ve bireysel sosyal sorumluluk proje danışmanlığı veren SosyalBen Akademi sosyal girişimlerini hayata geçiren Çiftçi, 2017 yılında tüm sosyal sorumluluk çalışmalarını SosyalBen Vakfı çatısı altında topladı.

Çiftçi, projelerine stratejik yatırım desteği alabilmesi için Garanti Bankası tarafından BBVA Momentum eğitim programına davet edildi. G20 ülkeleri dahilinde, 18-23 yaş arasındaki genç kadınların ülkelerindeki kadın sorunlarını aktarıp çözümler geliştirdiği 2017 G(irls)20 Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil etti. SosyalBen markaları ile yarattığı sosyal girişim ağı ile KAGİDER, Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi’nin düzenlediği Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda 34 bin kadın arasından “Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi” seçildi. Nisan 2018’de ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan “Gelecek Vadeden Genç Liderler” töreninde ödül alan ilk Türk ve kadın olurken, Ekim 2018’de Dünya genelinde yoksulluğun azaltılması, eşitlik ve güvenliğin sağlanması, küresel bazda diyaloğun artırılmasını teşvik eden Crans Montana Forum BM ve diğer uluslararası kuruluşlarla da ortak projeler yönetiyor. Forum her yıl hükümet görevlileri, sivil toplum kuruluşları üyelerine başarılarından dolayı ”New Leaders for Tomorrow” “Geleceğin Yeni Liderleri” isimli ödül törenini düzenliyor. Geleceğin Yeni Liderleri olarak Türkiye’den Ece Çiftçi ödülü alan isim oldu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılına özel Brüksel Türk Büyükelçiliği’nin davetlisi olarak gönüllülük yolcuğunu ve “Bir Sosyal Girişimcilik” hikayesini Belçikalı Türk katılımcılara anlattı. Halen SosyalBen Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir. 2019 yılında Forbes Türkiye’nin 30 yaş altı en başarılı 30 gencinden biri seçildi. Yine 2019 yılında Global Forum for Education and Learning Dubai’de gerçekleşen, tüm dünyada eğitim üzerine hizmet veren kurum ve kuruluşlar arasında ilk 50’ye girenlerin ödüllendirildiği Global Forum of Education and Learning (GFEL) konferansında SosyalBen Akademi modeli ile ödül alan ilk Türk ve ilk Türk kurum oldu.

Dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaş arası çocukların sosyal gelişimlerini desteklemeyi, özgüven sahibi mutlu bireyler olarak yetişmelerine katkı yapmayı amaçlayan SosyalBen Vakfı, Çiftçi’nin liderliğinde ulusal ve uluslararası düzeyde saha ve eğitim çalışmaları gerçekleştiriyor.

İyiliğin E-Hali

Ne oranda ve nasıl dijitalleşiyoruz? Bu dijitalleşmeden korkmalı mıyız? Bu dijitalleşmeye en basit haliyle her şeyin başına bir “e” koyabilmek diyebilir miyiz? Bahsettiğimiz dijitalleşmeye iyiliği nasıl entegre edebiliriz?

Yakın tarihte yaşadıklarımız hem dijitalleşme alanında hem de sivil toplum alanında bir kırılma noktası oldu. Bir salgına karşı bir bütün olmaya çalıştık. Bu geçirdiğimiz zor zamanlar sivil toplum katılımında bir artış sağlamasının yanı sıra katılım şeklinde de değişiklikler yarattı, yeni yollar keşfetmeye başladık. İyiliğin e-halini bulduk.
Yapılan araştırmalara göre daha etkin bir neslin parçasıyız. Yeni nesil toplumsal sorunlar için başkasından yardım beklemeden kendi harekete geçiyor. Arkadaşlarını yakın çevresini örgütlüyor, onları harekete geçirmek için teşvik ediyor ve rol model oluyor. Dünyanın neresinde olursa olsun gençler doğudan batıya, kuzeyden güneye iyilik yapmak için çabalıyor. Çünkü gençler iletişim ağları sayesinde dünyayı kocaman gözlüklerle görebiliyor, sorunlarımızın aslında ne kadar da ortak olduğunu ve birbirimize ne kadar iyi gelebileceğimizi biliyorlar. Amerika Dış İşleri Bakanlığı’ndan dünyadaki 10 kişiye verilen ödülü alan ilk Türk olarak, ilk gelecek vaadeden genç sivil toplumcu olarak onların sesini duyuyor ve nitelikli eğitimin ne kadar önemli olduğunu savunan uluslararası bir ses olmak için çabalıyorum. O yüzden yeni neslin iyilik anlayışını bu dijitalleşme ile güçlendirmemiz gerektiğine fazlasıyla inanıyorum. Çünkü bu gelişmeler oldukça dünyadaki fırsat eşitliğinden dem vurmaya devam edeceğiz.

Bu gelişmelere ayak uydurabilmek için iyilik yorumunun başına “e” koyabilmeyi e-Gönüllülük ile gerçekleştirdik. Aslında tüm vatandaşların bilgi ve becerilerini fiziki olarak sahada bulunmadan, online platformlardan mobilden, tabletten, bilgisayardan faydalanıcıya ulaştıran bir kavram e-Gönüllülük. Avrupa Parlamentosu son iki yıldır bu kavramı konuşuyor. Dijital ortamda değişim yaratma mücadelesine öncü olan, katkı sağlayan dünyanın ilk küresel kuşağı Y ve dijital dünyaya doğan ilk nesli Z kuşağı dijital aktivizmlerini e-Gönüllülük ile beslemeye başlıyor.

Son olarak; gönüllülük bir sorumluluk, bu sorumluluğu nesillerden nesillere aktarabilmek için gönüllülüğün kavramsal ve uygulama olarak yok olmaması adına yeni nesil yorumlarıyla birleştirmemiz gerektiğine inanıyorum ve bu yüzden herkesi iyiliğin e-haline davet ediyorum!

Diğer Konuşma Başlıkları
– Yaşasın Kısa Boylu Zürafalar

– İyiliğin e-Hali
– Gönüllülük
– Sivil Toplum
– Yeni Nesil: Aktivist Gençlik
– Sosyal Fayda
– Sosyal Girişimcilik
– Kurumsal Şirket Gönüllülüğü
– Kurumsal Sosyal Sorumluluk
– Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projelerinde Sürdürülebilirlik Modeli
– Gönüllülüğü Çocuklara Nasıl Öğretebiliriz?
– Kişisel Başarı Öyküsü

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır. © Tüm hakları saklıdır 2018

Gizlilik Sözleşmesi            DB Positive Web Sayfası

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır.
© Tüm hakları saklıdır 2018

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co