Başak Kablan

O hayallerini yaşıyor Youtube da araya reklam sıkıştırıyor.

Ne İş Yapıyor?

YouTuber

Nerede Yaşıyor?

Bursa

Hakkında

Uludağ Üniversitesi’nde İşletme okudu. Bilgi Üniversitesi’nde İnteraktif Pazarlama üzerine yüksek lisans yaptı. Çok farklı işlerde çalıştı; yazarlık, fotoğrafçılık, kabin memurluğu, garsonluk yaptı, kendi girişimleri oldu ve hepsini batırdı. Kimi kendini bulmak için yola çıkar, o meslek değiştirdi. Sonunda itiraf etti kendine, ben meşhur olmak istiyorum, anlıyor musun dedi, meşhur.

Tüm cümlelerimi, öğrendiklerimi, şaşırdıklarımı herkes duysun istiyorum, dedi. Bunun için en uygun, en trend yer olan YouTube’da kendi hikayesini yazıyor. YouTube’da 300.000’e yakın takipçisi var, çeşitli kurum ve kuruluşları motivasyon konuşmaları yapıyor ve yakın zamanda bir de kitabı çıktı.

Önce Hayallerim Öldü Sonra Babam isimli kitap yayımlandığı ilk ayda 3 baskı yaptı. Ben hayalimi yaşıyorum, YouTube’da araya reklamlar sıkıştırıyor diyerek yaptığı işi özetleyen Başak Kablan tüm tecrübesini, okuduklarını, izlediklerini paylaşmaya ve kendine has tarzıyla anlatmaya devam ediyor.

Artık Sayılı Takipçisi Olan Bir YouTuber’dım

YouTube yıllardır hayatımızdaydı ama son zamanlarda bir şey oldu ve birçoğumuzun hayatının vazgeçilmez bir parçası oldu. Eskiden en çok müzik dinlerdik YouTube’da, başka da ne işe yarar bilmezdik. Sonra tüm dünyanın tanıyacağı yıldızlar çıktı YouTube’dan. Hükümetler kurdu, hükümetler devirdi. En büyük haber kaynaklarından biri oldu. Makyaj yapmayı, gezmeyi, hayatı, oradan öğrenir hale geldik. YouTube’un içerik üreticilerine para verdiğini öğrendik, sonra markaların da ne iş yaptıklarını bilmediğimiz bu YouTuber’lara tonla para ödediği ortaya çıktı. Anlaşılmazdı, büyük bir güçtü, özgürlüktü, kendi kanalının, ekranının olmasından bahsediyordu herkes, tehlikeliydi, ama yıllardır içimizde tuttuklarımızı da söylemenin zamanı gelmişti.

Türkiye’de de hızla yayıldı YouTube hikayesi. Kanallar açıldı, oyun, makyaj, eğlence kanalları, aldı başını gitti. Kendi yıldızlarını çıkardı, filmler çekildi, milyon dolarlık anlaşmalar yapıldı. Yıllardır televizyon ünlüsü diye bildiğimiz insanlar dahi girdiler YouTube’a. Allah Allah dedik, sizin ne işiniz var burada?

Benim de hikayem tam burada YouTube’da başladı. Yıllarca keşfedilmek için garsonluk yaptım, İstiklal Caddesi’nde gezdim, hosteslik yaptım kimse beni keşfetmedi, beyaz atlı prens hikayesi gibi bu da bir yalandı. Bu çağ kendi kendini keşfettiğin çağdı. Bir Aydın Doğan değildik belki YouTube’da ama kendi ekranımız, gücümüz vardı. Bu güç beni baştan yarattı, bana kitap çıkarttı. Cümleler benim cümlelerimdi ama ben artık sayılı takipçisi olan bir youTuber’dım, o yüzden cümlelerimdi artık değerliydi. Ekranda gördüğünüz her santimetrenin artık bir değeri vardı.

Diğer Konuşma Konuları
– İmaj Yarat
– Hikayeleştirme
– Influencer Olmak
– Dijital Dünya’da Yapılmaması Gerekenler
– Dijital Dünya’da Yapılması Gerekenler
– Hikayemin Arka Yüzü
– Bazı Girişimler Neden Daha Başarılı
– Bazı İnsanlar Neden Farklı

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır. © Tüm hakları saklıdır 2018

Gizlilik Sözleşmesi            DB Positive Web Sayfası

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır.
© Tüm hakları saklıdır 2018

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co