Seda Kaya Güler

Eşitsizlik ortadan kalkıncaya kadar yazmaya ve
anlatmaya devam diyen biri.

Ne İş Yapıyor?

Gazeteci
Yazar

Nerede Yaşıyor?

İstanbul

Hakkında

1958 Elazığ doğdu. Çocukluğu ve ilk gençliği İzmir’de, daha sonrası İstanbul’da geçti.
Üsküdar Kız Lisesi mezunu oldu. Şimdiki adı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi olan İktisadi Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu Radyo-televizyon bölümünü bitirdikten sonra (1979) Kadınca Dergisi’nde muhabir olarak çalışmaya başladı. (1981)

Kadınca Örgü, Moda ve Dekorasyon, Erkekçe Dergisi’nde yazı işleri müdürlüğü, Rapsodi Dergisi’nde yayın yönetmenliği yaptı.

1992 yılından 2000’e kadar Sabah Gazetesi’nde başta Melodi olmak üzere tüm günlük ve haftalık eklerin editörlüğünü üstlendi.

Aynı dönemde Sabah Grubuna ait aylık Gelin, Sofra, Bebeğim ve Biz, haftalık kadın dergisi Mimoza dergilerini çıkardı. Tv 8’de yayınlanan “Gözümüzden Kaçmayanlar” ve “Söz Kadınların” adlı programları hazırlayıp sundu. (2002-2003)

Digitürk, Elmax’ta yayınlanan “Aşk ve Kadınlara Dair” adlı programda ünlü konuklarıyla her hafta aşktan söz etti. (2005-2006) Akşam Gazetesi’nin Pazar ekine röportaj yaptı. (2008-2009)

2011 yılında kadınların sahibi olduğu bir yayınevi kurarak Rengarenk Kırmızı adlı bağımsız aylık bir kadın dergisi çıkardı. Yaklaşık bir yıl basılı olarak yayınlanan dergi daha sonra internette yayınını sürdürdü.

Erkekte Kadın Korkusu, Aşk Seks ve Kadınlara Dair, Aşk, İş ve Kadınlara Dair, Aşk Eski Bir Yalan, Genç Kızlar ve Aşka Dair, Köpük Annem ve Ben, Kıpkırmızı ve Bayan Değil Kadın adlı basılı 8 kitabı bulunuyor.

Bayan Değil Kadın

Cinsiyet bizi kadın veya erkek yapan belli fiziksel veya biyolojik özelliklerdir. Ya kız doğarız ya erkek. Ya Ali’yizdir ya Ayşegül.Peki neden bayan değil kadın? Kadın cinsiyeti belirleyen bir sözcüktür. Bayan ise sadece bir hitap şeklidir, cinsiyet yerine kullanılmaz. Toplumsal Cinsiyet ise kültürel ve sosyal olarak belirlenen cinsiyet rollerine karşılık gelir. Toplumun kadın ve erkek için uygun bulduğu, toplumsal olarak inşa edilmiş rolleri, davranışları, aktiviteleri ve nitelikleri içerir. Peki aramızda gerçekten fark var mı? Kadın ve erkeğin farklı oluşundan ama bu farklılıkların aynı haklara sahip olmalarını engellemediğinden ve bu iki cinsin her konuda eşit olduğunu bir de Seda Kaya Güler’den dinleyin.

Diğer Konuşma Konuları
– İş Aşk ve Kadınlara Dair
– Aşk, Seks ve Kadınlara Dair
– Mucit Kadınlar
– Kadınların İnkilabı

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır. © Tüm hakları saklıdır 2018

Gizlilik Sözleşmesi            DB Positive Web Sayfası

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır.
© Tüm hakları saklıdır 2018

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co