Perihan Sadıkoğlu

Hiyeroglif yazılarının günümüz Türkçesine çevrilmesinde
öncü ilk Türk Mısırbilimcisi

Ne İş Yapıyor?

Mısırbilimci
Ressam
Yazar

Nerede Yaşıyor?

İstanbul

Hakkında

1971 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Grafik Tasarım Bölümünü 1994 yılında bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi Çağdaş Bilimler Vakfı İngilizce İşletme Master programına devam etti. 1966 yılında Grafik Tasarım ofisini kurup, altı sene yönetti.

1999’dan itibaren Türkiye ve Uluslarası alanda 11 kişisel ve 100’e yakın karma resim sergilerine katıldı. 2002 -2006 arası Peri Sanatevini kurdu ve yönetti.2003 -2006’da Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümünü onur derecesiyle bitirdi.

Master tezi “Antik Mısır Sanatı ve Tarihsel Akıştan Günümüze Etkiler” adıyla Türkiye’de Mısır bilimi alanında ilk akademik kitap oldu.2007’de Türkiye’yi temsilen İskenderiye Bienaline katıldı. Akabininde Mısır Kültür Ateşeliğinin resmi açılışı onun resim sergisiyle gerçekleşti.2008 ‘de Antik Mısır kitabı ve bu konudaki çalışmaları dolayısıyla Ankara’da Mısır Büyükelçiliğinin resmi konuğu oldu.2010 yılında Beykent Üniversitesi Sinema ve Tv doktora programına başladı. Eğitimine Mısırbilimi kurma çalışmaları nedeniyle ara verdi.

2010 yılında Mısır Başkonsolosu Wafa El Hadidi’nin özel isteğiyle Türkiye’de Mısırbiliminin kurulması için çalışmalar başlattı ve Türkiye’nin ilk Mısırbilimcisi oldu. Mısır’ın 500 sene Türklerin yönetiminde olmasından dolayı Türkiye’de de Mısırbilimi’nin kurulması için Mısır sanatıyla çizimler, yağlı boya tablolar, yazılar, söyleşiler, röportajlar, dersler ve araştırmalar yaptı.

Mısırbilimi konusunda Carpe Diem Cafe, Bahariye Sanat Galerisi, Fenerbahce Kasdav, Irmak Kolejinde, Ataşehir Doğa Koleji ve Başakşehir Doğa Kolejinde, Marmara Yelken Klübünde, Büyük Klüpte, Mısır Kültür Derneğinde, Perihan Sadıkoğlu ArtStudio’da söyleşilerde bulundu.

İstanbul Kadın Ressamlar Derneği ve Mısır Kültür Derneği’nin onur ve Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu üyesidir.

Prenseslikten Bilgeliğe

Diğer Konuşma Konuları
– Modern Çağın Hiyeroglifleri : Emojiler
– İyi İnsan Olmak
– Gerçek Sanat Nasıl Olmalı?

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır. © Tüm hakları saklıdır 2018

Gizlilik Sözleşmesi            DB Positive Web Sayfası

İlham Veren Konuşmalar bir DB Positive markasıdır.
© Tüm hakları saklıdır 2018

Tasarım ve Geliştirme Charmacy.co