UMUT OĞUZOYUNCU / TİYATROCU

2 Temmuz 1977 tarihinde Ankara’da doğdu. O doğduktan hemen sonra öğretmen olan ailesi İzmir’e taşındı. İlkokul, ortaokul ve liseyi İzmir’de okudu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Turizm Otelcilik Okulundan mezun oldudu. 1994-1999 seneleri arasında çeşitli tatil bölgelerindeki otellerde mesleğini yaparken, bu dönemde Fethiye’de bir tatil köyünde animasyon sahnelerindeki başarılı performansı, usta tiyatro oyuncusu, yönetmen ve Devekuşu Kabare’nin kurucularından Ahmet Gülhan tarafından fark edildi.

1999 yılından beri tiyatro sahnelerinde olan Umut Oğuz, tiyatrocu Ahmet Gülhan’ın teşvikiyle tiyatro sahnelerinde oldu. 2008 yılında “Emret Komutanım” adlı dizide rol aldı. 2008-2010 yılları arasında başrollerde Oktay Kaynarca ve Mehmet Akif Alakurt’un oynadığı Adanalı dizisinde Fiko ve Lezize Nine karakterlerini canlandırdı. 2014 -2016 yılları arasında ise; ‘’Kertenkele’’ adlı dizide Timur Acar, Sera Tokdemir, Erdinç Gülener, Şemsi İnkaya, Sinan Çalışkanoğlu, Eda Özerkan ile birlikte rol aldı.

Çeşitli sinema filmlerinde de yer alan Umut Oğuz, Kurumsalhane markası ile kurumlara yönelik özel organizasyonlara imza atmaktadır. DB Positive & Kurumsalhane işbirliği ile gerçekleştirilen çalışmaların yanı sıra Umut Oğuz, DB Positive bünyesinde İlham Veren Konuşmalar organizasyonunun moderatörlüğünü üstlenmekte ve Rol İcabı adlı kurumsal Mıknatıs adlı bireysel stand up gösterisi sergilemektedir.