MİRAY AKOVALİGİLAVUKAT / OYUNCU / KOMEDYEN

1983 yılında doğan Miray Akovalıgil, İzmir Amerikan Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 2006-2010 yılları arasında Pekin & Pekin Hukuk Bürosu’nda dava avukatı, akabinde 2010-2013 yılları arasında Clifford Chance Hukuk Bürosu’nda kıdemli avukat olarak çalıştı. 2013-2017 yıllarında serbest avukatlık ve mütercim hukuki tercümanlık yaptı.

Avukatlık kariyeri sırasında birçok oyunculuk okulu ve devlet sanatçısından oyunculuk, yazarlık ve yaratım dersleri aldı.

2016 yılında İstanbul’da Açık Mikrofon gecelerinde Stand-Up yapmaya başladı. Bunun yanı sıra, “Aşk Yeniden” adlı dizide “Şaziment” karakterini canlandırdı. “İş Görüşmesine Giden Corporate Elis”, “Instagram Güncellemesi Alan Merve” ve “Meditatif Nuran” en çok izlenen sosyal medya tiplemelerindendir. 2017 yılında Tedx İstanbul etkinliğinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde konuşmacılık yaptı.

Halen bir yandan avukat olarak çalışmakta olup, diğer yandan ise yaptığı canlı Stand-Up performansları ve sosyal medya mecrasındaki özgün üretimleriyle seyircilere ulaşmaya devam etmektedir.