KERİMCAN KAMALGAZETECİ / YAZAR / OYUNCU

Kerimcan Kamal evin tek çocuğuydu. Annesi babası onu çok severdi. Yazları Karadeniz’de bir sahil kasabasına gidilir, bütün aile orada buluşurdu. Kış oldu mu okullar açılır Sarıyer’den 25 C numaralı otobüse biner, Sirkeci’ye gider, oradan yürüyerek İstanbul Erkek Lisesi’ne çıkardı. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni kazanınca sevindi. Ancak okul Boğaziçi kampüsünden Avcılar’a taşınınca işler değişti.
Üniversite hayatı boyunca okumaktan çok, çalıştı. Rehberlik, reklam metin yazarlığı yaptı.

 

Yine de okumak hoşuna gitmiş olacak ki İstanbul Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümünde yüksek lisans programına devam etti. Kanal D, Star TV, Show TV’de muhabirlik, editörlük, haber koordinatörlüğü yaptı.

 

“Haber Özel” isimli araştırmacı gazetecilik programının yapımcısı ve sunucusu oldu.
SKYTürk televizyonun kuruluşunda görev aldı, genel müdürlüğünü yaptı. Gazeteci arkadaşları ile birlikte KanalTürk televizyonunu kurdu. Yönetim kurulu başkanlığı ve genel müdürlük görevlerini üstlendi.

 

Ergenekon soruşturması ve devam eden süreçte beş yıl boyunca KanakTürk’teki görevinden dolayı ticaret ve ceza davalarında yargılandı. Bu süre içinde Radyo 24 isimli bir haber radyosu kurdu, TV için seçim, siyaset yorumculuğunun yanı sıra Zuppe isimli talk show programını yaptı.

 

Halen Kafa dergisinde aylık yazıları yayımlanmaktadır. Tiyatro sanatçısı Doğa Rutkay ile evli, bir çocuk babasıdır. Almanca, İngilizce konuşur. Türkçe yazar. Bodrum Masalı dizisinde rol almıştır.